"Za březen odhadujeme meziměsíční zvýšení cenové hladiny o 0,2 procenta, které udrží meziroční inflaci beze změny na 1,8 procenta. K růstu cen přispěly opět potraviny, k nimž se zřejmě zčásti přidaly tabákové výrobky a pohonné hmoty. Sezonnímu zvýšení se nevyhnuly ceny odívání a obuvi," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. V dubnu nebo květnu nevylučuje kvůli dalšímu zdražení pohonných hmot růst inflace na dvouprocentní hladinu.
Mírné zpomalení inflace na 1,7 procenta naproti tomu očekává hlavní analytik Generali PPF Asset Management Radomír Jáč. Podle něj totiž dosavadní data naznačují, že meziroční růst cen potravin v případě české ekonomiky v březnu zpomalil. "Na druhou stranu předpokládám, že ceny pohonných hmot a také náklady na provoz domácnosti (energie, nájemné) budou v případě března tlačit celkovou meziroční inflaci k růstu, nicméně: efekt pomalejšího růstu cen potravin by měl dominovat," popsal.
V dalších měsících by měla podle Jáče inflace stoupnout pod vlivem vyšších cen pohonných hmot, energií pro domácnosti a nájemného. "Koncem letošního roku by se inflace dle našich propočtů měla nacházet mírně nad dvěma procenty," dodal.