...trhu)
Index spotřebitelských cen (CPI) v březnu meziměsíčně vzrostl o 0,1 procenta po stejném zvýšení v únoru, uvedl v pondělí Český statistický úřad.
Meziroční spotřebitelská inflace zpomalila na 1,7 procenta z 1,8 procenta za předchozí měsíc.
Česká národní banka (ČNB) očekávala v poslední únorové prognóze inflaci za minulý měsíc ve výši 1,9 procenta.
Analytici předpovídali meziměsíční růst cen o 0,2 procenta a meziroční o 1,8 procenta <CZ/ECON04> <CZ/ECON15> <ECONCZ>.
Koruna <EURCZK=> v 09:18 oslabovala na 24,415 za euro, když se před zveřejněním CPI obchodovala za 24,39 za euro.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ
* PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [ID:nWLA7718].
NEPŘEHLÉDNĚTE * Meziměsíční zvýšení cen ovlivnilo zejména zvýšení cen pohonných hmot o 2,6 procenta, když průměrná cena benzinu Natural 95 byla nejvyšší v historii. * Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,3 procenta a ceny služeb klesly o 0,1 procenta. * Meziročně zpomalení růstu cen nastalo zejména v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde zmírnil růst cen ovoce na 8,1 procenta a zeleniny na 1,1 procenta. * I nadále měly největší vliv na index ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a bydlení. Ceny běžného pečiva vzrostly meziročně o 12 procenta, mouky o 31,8 procenta a brambor o 62,1 procenta. * V bydlení vzrostly ceny elektřiny o 4,8 procenta, zemního plynu o 9,2 procenta a tepla a teplé vody o 244 procenta. * Ceny pohonných hmot byly vyšší o 10,7 procenta.
ODKAZY
Podrobná zpráva o inflaci je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.
KOMENTÁŘE
PETR DUFEK, ŘEDITEL SEKCE MAKROEKONOMICKÝCH ANALÝZ, ČSOB
"V meziročním vyjádření inflace zůstává pod cílem ČNB i pod aktuální prognózou centrální banky. ČNB proto nemá z pohledu inflace na rozdíl od ECB důvod pro rychlé zvyšování úrokových sazeb.
"Inflace je sice 1,7 procenta, ale je především výsledkem zdražení energetických a zemědělských komodit na světových trzích. Rozhodně ji v ČR nežene vzhůru poptávková inflace. Řada spotřebního zboží je dokonce meziročně výrazně levnější právě proto, že poptávka se stále ještě nevzpamatovala po poslední recesi ekonomiky a navíc ji brzdí i úsporná fiskální opatření.
"Ani v dalších měsících se nedočkáme žádného výrazného zvýšení cen na českém trhu. Inflace tak může i nadále zůstat pod dvouprocentním cílem ČNB i po zbytek roku. Drahá ropa je už v cenách pohonných hmot započítána, potraviny časem začnou sezónně zlevňovat. Inflace tak není a ani nebude – navzdory nepříznivým podmínkám na světovém trhu komodit – problémem české ekonomiky."
MICHAL BROŽKA, ANALYTIK, RAIFFEISENBANK
"Růst spotřebitelských cen v březnu byl plně v souladu s naším očekáváním. Trh čekal v průměru inflaci o desetinku výš. Inflace se stále nachází pod prognózou ČNB (v prvním čtvrtletí cca o 0,3 procentního bodu).
"Za mírným zvýšením cen bylo další zdražení u čerpacích stanic a sezónnímu nárůstu cen obuvi a oblečení. Inflace se pravděpodobně až do podzimu udrží pod dvouprocentním inflačním cílem České národní banky.
"Poptávková inflace je neviditelná a ČNB by nemusela se zvyšováním úrokových sazeb pospíchat. Nadále proto očekáváme zvýšení úrokových sazeb ČNB až ve třetím čtvrtletí. Jak ovšem říkají i samotní členové ČNB, centrální banka není stroj a riziko zvýšení sazeb již dříve není nevýznamné."
SOUVISLOSTI - MĚNOVÁ POLITIKA ČNB * Centrální banka koriguje měnovou politikou meziroční inflaci, kterou chce v letošním roce udržet na úrovni 2 procent s tolerancí 1 procentního bodu oběma směry. * Naposledy ČNB měnila nastavení politiky 6.května, kdy rozhodla o snížení klíčové sazby o 25 bazických bodů na rekordní dno 0,75 procenta. * ČNB očekává, že meziroční spotřebitelská inflace v prvním kvartále příštího roku dosáhne 2,0 procenta, ve druhém čtvrtletí roku 2012 pak 2,1 procenta.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]