Odbory v České rafinérské o vyhlášení stávkové pohotovosti rozhodly na základě situace ve vyjednávání o kolektivní smlouvě. "Kolektivní vyjednávání probíhá od 21. prosince 2010 a zatím se nepodařilo najít rozumný kompromis, který by umožnil podepsání nové kolektivní smlouvy," uvedl Klimeš. Předmětem sporu jsou mzdové nároky zaměstnanců; vzhledem k dalším vyjednáváním Klimeš mzdové požadavky nekonkretizoval.
Podpora stávkové pohotovosti mezi členy odborů i dalšími zaměstnanci je podle Klimeše výrazná. Mezi odboráři ji prý podporuje více než 75 procent členů, což je zhruba 210 lidí. Podporovatele má prý i mezi dalšími zaměstnanci. Česká rafinérská má celkem 640 zaměstnanců.
Vedení společnosti se k postupu odborů, ale ani ke svým dalším návrhům ve mzdové oblasti nechce v tuto chvíli vyjadřovat. Čeká na jednání přes zprostředkovatele, na kterém se s odbory dohodlo při posledním kole kolektivního vyjednávání.
Současná stávková pohotovost ve firmě není první. V obdobné situaci byla společnost v roce 2009, kdy se také nepodařilo v rámci kolektivního vyjednávání dospět k dohodě. Také tehdy se řešila přes zprostředkovatele.
Česká rafinérská patří mezi největší zpracovatele ropy a výrobcem ropných produktů v České republice. Provozuje rafinérie ropy v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Je společným podnikem Unipetrolu a renomovaných zahraničních společností Eni a Shell.