Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v březnu zpomalil na 1,7 procenta po 1,8 procenta v únoru. Meziměsíční míra inflace zůstala na únorových 0,1 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad. Za meziročním růstem cen jsou hlavně dražší potraviny, nealkoholické nápoje a bydlení.
"Poněkolikáté v řadě je tak trh zaskočen tím, že rostou ceny pomaleji, než čekal," uvedl analytik Next Finance Vladimír Pikora. Inflace tak podle něj nepředstavuje pro ekonomiku problém. "Úrokové sazby není nutné zvyšovat a inflace se bát nemusíme. Poptávka v ekonomice je slabá a k růstu cen dochází převážně kvůli globálně dražším komoditám," dodal. Do budoucna navíc růst cen bude brzdit podle Pikory i vývoj mezd, které budou v řadě odvětví spíše klesat.
Z pohledu měnové politiky je ale podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka důležité, že inflace zůstává pod cílem centrální banky i jejím odhadem inflace. "Přesto se okamžik zvýšení úrokových sazeb nejspíše přiblížil. Pokračování příznivých dat z průmyslu a zahraničního obchodu, k nimž se nečekaně připojil také maloobchod, nahrává jestřábům v bankovní radě, jejichž hlasy jsou v posledních týdnech slyšet stále hlasitěji," uvedl. Se zvýšení úrokových sazeb počítá ve třetím čtvrtletí.
Inflace se přitom podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky udrží pod dvouprocentním inflačním cílem České národní banky pravděpodobně až do podzimu. Proto očekává růst sazeb až ve třetím čtvrtletí. "Jak ovšem říkají i samotní členové ČNB, centrální banka není stroj a riziko zvýšení sazeb již dříve není nevýznamné," dodal.
Již květnové zvýšení úrokových sazeb ovšem nevylučuje analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. "Pro načasování prvního zvýšení úrokových sazeb ČNB bude klíčová její květnová makroekonomická prognóza, která podle nás posune odhad inflace směrem nahoru. To by společně se zvýšením úrokových sazeb Evropskou centrální bankou v minulém týdnu mohlo být impulsem pro utažení domácí měnové politiky už příští měsíc," uvedl.
"ČNB bude mít na svém květnovém zasedání k dispozici čerstvou kvartální makroprognózu, avšak dle našeho názoru vyčká s prvním zvýšení svých sazeb spíše až na červnové zasedání bankovní rady, neboť v té době již budou k dispozici také kompletní data o vývoji HDP za letošní první čtvrtletí," uvedl hlavní analytik Generali PPF Asset Management Radomír Jáč. Meziroční inflace se podle ně dostane mírně nad dvě procenta až ve druhé polovině letošního roku.