"Je zřejmé, že Řecko je insolventní. Musíme dát jejich dluhy na stůl a zbavit tu zemi alespoň části té obrovské dluhové zátěže," podotkl Sinn v rozhovoru na televizní stanici Reuters Insider. Dluh Řecka se pohybuje kolem 300 miliard eur (zhruba 7,3 bilionu Kč) a už v příštím roce by měl představovat asi 158 procent hrubého domácího produktu.
Na možnost restrukturalizace se tak podle něj budou muset připravit i věřitelé. "Věřitelé by měli vědět, že není možné po celém světě bezmyšlenkovitě rozhazovat peníze, kdykoli se naskytne příslib vysokého zhodnocení," uvedl ekonom.
Evropa se snaží Řecku v obtížné situaci pomoci a loni v květnu mu ve spolupráci s Mezinárodním měnovým fondem poskytla tříletou půjčku v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč). Podle šéfa Ifo se po roce ukazuje, že pomoc má mizivý účinek.
Ministři financí některých zemí eurozóny se podle německého časopisu Der Spiegel činitelům Evropské centrální banky svěřili, že mají obavy, zda bude Řecko schopno splnit své fiskální cíle. Navrhli proto, aby země dluhy raději restrukturalizovala. Evropská unie i ECB myšlenku restrukturalizace řeckého dluhu prozatím odmítají.
Sinn řekl, že Španělsko, na rozdíl od Řecka, žádným akutním finančním těžkostem nečelí. "Na Španělsko se trhy v tuto chvíli nedívají," podotkl k situaci Španělska Sinn.