...ekonomiku
* MMF drží prognózu globálního růstu v roce 2011 na 4,4 pct
* Rozvíjejícím se zemím hrozí čím dál větší riziko přehřátí
Vysoké ceny ropy a inflace v rozvíjejících se ekonomikách, jež se během finanční krize staly vítaným zdrojem stability, představují nová rizika pro světovou ekonomiku, uvedl v pondělí Mezinárodní měnový fond.
Aktuální hodnocení globálních ekonomických vyhlídek od MMF značí jistý posun ve srovnání s několika posledními roky, kdy se soustředil hlavně na potenciální nebezpečí plynoucí z globální finanční krize a recese ve vyspělých ekonomikách.
Nejrychlejší růst v posledních letech zaznamenaly rozvíjející se trhy jako Čína, Brazílie a Indie, které pomohly kompenzovat hluboké propady ve Spojených státech a dalších bohatých zemích, způsobené prasknutím bublin na trhu s bydlením.
Nyní MMF varuje, že týmž ekonomikám hrozí nafouknutí podobných bublin aktiv, jaké podnítily finanční krizi let 2007 až 2009.
"Výzvou pro mnoho rozvíjejících se ekonomik a některé rozvojové je zajistit, aby se současné konjukturální podmínky během příštího roku nerozvinuly až do přehřátí ekonomiky," uvedl MMF ve své zprávě o Světovém ekonomickém výhledu.
Fond poukázal na tvrdý dopad, který mají rostoucí ceny potravin a komodit na chudší země. Vysoké ceny základního zboží stály u zrodu ekonomického napětí a sociálních nepokojů, které otřásají arabským světem.
Podle MMF se v rozvojových zemích pravděpodobně budou hromadit inflační tlaky s tím, jak lidé žádají vyšší mzdy tváří v tvář zdražování pohonných hmot a potravin.
Poměrně překvapivě MMF uvedl, že neočekává trvalý dopad trojí katastrofy, která postihla Japonsko - zemětřesení, tsunami a jaderné krize. Prognózu letošního růstu třetí největší ekonomiky světa snížil pouze mírně a naopak revidoval výš předpověď na příští rok.
Na adresu rozvinutých ekonomik MMF obecně vzkázal, že pokračuje jejich zotavování pomalým tempem a že rizika recese "s dvojím dnem" se snížila. Dodal však, že nezaměstnanost zůstává vytrvale vysoká a nejsou podnikány dostatečné kroky pro zúžení rozpočtových schodků ve Spojených státech i jinde.
ZOTAVENÍ NABÍRÁ NA SÍLE
MMF ponechal beze změny prognózu globálního růstu na roky 2011 i 2012 na 4,4 procenta, respektive 4,5 procenta a uvedl, že zotavení světové ekonomiky nabírá na síle navzdory tomu, že vzrostla rizika na spodní straně.
Nejrychlejší růst nadále vychází z rozvíjejících se ekonomik v čele s Čínou, která by podle MMF měla letos expandovat o 9,6 procenta, následovanou Indií s růstem o 8,2 procenta.
Oproti tomu Spojené státy mají letos podle prognózy přidat 2,8 procenta a v roce 2012 pak 2,9 procenta. MMF vyjádřil obavy, že plány Washingtonu na snížení rozpočtového deficitu jsou ve skluzu, a vyzval americkou vládu, aby se pustila do politicky ožehavých sociálních a daňových reforem.
Ekonomické zotavení v Evropě podle MMF získává tažnou sílu navzdory finančním turbulencím v Řecku, Irsku a Portugalsku, které vyhledaly záchranné půjčky MMF a Evropské unie, aby stabilizovaly své finanční systémy.
MMF revidoval o 0,1 procentního bodu výš výhled pro eurozónu na letošní i příští rok, a sice na 1,6 procenta, respektive 1,8 procenta.
"Výhled pro Evropu počítá s pokračováním postupné a nerovnoměrné expanze," uvedl fond ve zprávě.
[WASHINGTON/Reuters/Finance.cz]