"Většina analytiků považuje větší reakci (Organizace zemí vyvážejících ropu) OPEC (na vysoké ceny ropy) za nepravděpodobnou," uvedla IEA. "Zůstává tak méně příjemná cesta ke zmírnění cen, jmenovitě zpomalení ekonomiky a slabší růst poptávky," dodala.
Cena severomořské ropy Brent se minulý týden poprvé od roku 2008 vyšplhala nad 125 dolarů za barel kvůli nepokojům v severní Africe a na Blízkém východě. "Existuje skutečné riziko, že trvalá cenová úroveň nad 100 dolary za barel se ukáže jako neslučitelná s očekávaným tempem hospodářského oživení," uvedla IEA.
Agentura rovněž upozornila, že světová produkce ropy v březnu klesla o zhruba 0,7 milionu barelů denně na 88,27 milionu barelů denně kvůli občanské válce v Libyi. "Pokud by se ve zbytku letošního roku světové dodávky ropy držely kolem březnové úrovně, zásoby (členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) OECD by mohly do prosince klesnout do blízkosti pětiletých minim," dodala. Zdůraznila však, že OPEC má dostatečné rezervní kapacity pro těžbu ropy.
IEA byla založena v 70. letech, aby bránila západní země dovážející ropu před kartelovou silou OPEC. Agentura působí jako poradce v otázkách energetiky pro členské země OECD, včetně České republiky.