"Suchá nádrž Teplice v povodí Bečvy k soutoku s Moravou ochrání území o rozloze 5800 hektarů. Stavba by měla být hotová do deseti let a stát 2,5 miliardy korun," uvedl ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS).
Ještě do konce letošního roku má vzniknout studie, která posoudí protipovodňový efekt navrhovaných opatření, a to jak těch již v minulosti navržených, tak nově plánovaných. Studii zpracuje státní podnik Povodí Moravy ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí, ministerstvem dopravy, dotčenými samosprávami a nevládními organizacemi. Opatření mají zajistit ochranu území před padesátiletou vodou, po vybudování poldru Teplice se ochrana zvýší na stoletou vodu.
Povodí Bečvy je jedním z povodněmi nejvíce ohrožených území v Česku. Impulzem pro hledání koncepce ochrany před povodněmi byla katastrofální povodeň v červenci 1997. Povodňové události v loňském roce podle předlohy MZe znovu ukázaly nezbytnost preventivních opatření na vodních tocích a v nivách tohoto povodí.
Teplický poldr by měl patřit mezi největší v zemi. V zásadách územního rozvoje Olomouckého kraje je navíc veden jako veřejně prospěšná stavba. Pro jeho výstavbu by tak bylo možné pozemky v krajním případě i vyvlastňovat.
Průzkum provedený po loňské květnové povodni ukázal, že většina vlastníků nemovitostí v místě budoucího poldru Teplice souhlasí s jejich odprodejem. Z celkem 41 vlastníků tamních hospodářských objektů, rodinných domů a chat osm souhlasí s odprodejem za cenu podle znaleckého posudku, 13 vlastníků požaduje vyšší cenu, za kterou si bude moci postavit nový rodinný dům nebo rekreační chatu. S prodejem za žádných podmínek nesouhlasí jeden vlastník, 19 vlastníků nesdělilo písemné konkrétní požadavek.
Do konce března 2012 má být aktualizován investiční záměr poldru. Pracovníci Povodí Moravy mají také dále jednat s vlastníky dotčených nemovitostí. Do konce května 2012 pak MZe spolu s MŽP a ministerstvem financí předloží vládě k projednání materiál, který vyčíslí potřebné finanční prostředky a navrhne, kde tyto peníze vzít.
Budování protipovodňových opatření je jednou z priorit MZe. Letos má být dokončeno 16 protipovodňových staveb na významných vodních tocích za 1,2 miliardy korun a zhruba 40 opatření na drobných vodních tocích za bezmála 300 milionů korun.
mjr jap