Podle tiskového mluvčí Aera Richarda Musila vytvoří zakázka jen ve firmě 200 nových pracovních míst a stejný počet u jejích dodavatelů.
Projekt nového letadla je vyvíjen ve spolupráci čtyř zemí. Vedle brazilské společnosti Embraer a Aera Vodochody se do vývoje stroje zapojí ještě firmy z Portugalska a Chile. Podle informací z loňského září zhotoví český výrobce zadní část trupu, dveře, náběžné hrany a pevné části křídel, uvedl to tehdy brazilský ministr obrany Nelson Jobim po setkání se svým protějškem Alexandrem Vondrou.
Prototyp by měl být hotov v roce 2014 a na trh ho chce firma uvést v roce 2018. Podle Jobima se tak stane přesně v okamžiku, kdy bude končit životnost dopravních letounů Hercules C-130 od amerického výrobce Lockheed Martin.
Podle šéfredaktora Armádního technického magazínu Michala Zdobinského je KC 390 hodně ambiciózní model. "Svými parametry bude zasahovat do střední i nižší třídy vojenských dopravních letadel. Očekávám, že Embraer s ním uspěje. V brzké době bude třeba na světovém trhu nahradit až 800 starších strojů Herkules, které nemají přirozeného nástupce," řekl HN.
Embraer je čtvrtým největším výrobcem komerčních letadel na světě. Specializuje se na regionální komerční letadla pro 30 až 120 osob, tedy na oblast, ve které nepůsobí oba světoví lídři Boeing a Airbus. Ve výrobě těchto letadel je Embraer světovou jedničkou. Vyrábí také malé luxusní tryskáče, jež často vlastní a používají bohatí obchodníci nebo firmy. Jeho hlavním konkurentem je kanadský Bombardier. Loni dodal Embraer odběratelům 246 letadel.
Aero Vodochody je největším výrobcem letecké techniky v Česku. Funguje už od roku 1919 a zaměstnává kolem 1200 lidí. Zaměřuje se především na spolupráci s předními leteckými výrobci v rámci mezinárodních kooperačních projektů. Předloni firmě klesl zisk na 279 milionů korun z 401,6 milionu Kč z roku 2008, tržby se snížily ze 4,2 miliardy na 2,9 miliardy korun.