List se odvolává na zdroje v EU, upozorňuje však, že zatím nepadlo žádné rozhodnutí v tom smyslu, zda má Řecko vyhlásit státní bankrot, ale několik možností už se prý zvažuje. Je mezi nimi i méně radikální řešení, které by zahrnovalo prodloužení splatnosti splatných závazků.
Šéf oddělení státních ratingů v agentuře Standard & Poor's Moritz Krämer nicméně v rozhovoru s listem řekl, že Řecko bude možná muset smazat 50 až 70 procent dluhu a prodloužení splatnosti dluhopisů zemi nepřinese takovou úlevu, jakou potřebuje.
"My si myslíme, že (restrukturalizace) má význam pouze tehdy, pokud dluh snížíte na udržitelnou úroveň," řekl Krämer. Přijmout zásadní dopady takového kroku z hlediska přístupu na trh a finančních nákladů podle něj v takové situaci nedává velký smysl. Pokud by se celkové zadlužení snížilo z asi 160 na zhruba 130 procent hrubého domácího produktu, pak by se tím pro Řecko asi mnoho nezměnilo.
Řecká vláda má v úmyslu v pátek představit nový fiskální a privatizační plán ve snaze přesvědčit investory, že je Řecko schopno plnit podmínky, na nichž se dohodlo s EU a Mezinárodním měnovým fondem. Od nich v květnu loňského roku Atény přijaly záchranný úvěr v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč). Vláda se chce také vyhnout situaci, kdy by investory musela žádat, aby přistoupili na určité změny. Ty by mohly zahrnovat třeba nižší splátku dluhu nebo její odklad.
Ministr financí Jorgos Papakonstantinu dnes ujistil, že vláda nemá v úmyslu restrukturalizovat dluh. Takovým krokem by si podle něj vláda na dlouhou dobu zavřela dveře na finanční trhy, což by ekonomiku Řecka patrně poškodilo ještě víc.