Němci poprvé připustili možnost restrukturalizace řeckého dluhu

13.04.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Berlín 13. dubna (ČTK) - Německo dnes vůbec poprvé přiznalo, že Řecko možná bude muset přistoupit k restrukturalizaci dluhu. Ministr financí Wolfgang Schäuble ale podotkl, že nejprve je třeba vyčkat na analýzu, kterou bude mít v červnu hotovou Evropská centrální banka (ECB) a Evropská komise. Pokud se tak Řecko rozhodne dobrovolně, bude to muset být ještě do roku 2013.

"V červnu dostaneme zprávu o dosavadním postupu Řecka. Očekávám podrobnou analýzu udržitelnosti řeckého dluhu, která bude vypracována po konzultaci s (Evropskou) komisí a ECB. Pokud tato zpráva dojde k závěru, že panují pochybnosti, zda je dluh Řecka zvládnutelný, bude se s tím muset něco udělat," řekl Schäuble německému listu Die Welt.

Noviny se ministra ptaly, jak se může Řecko nebo další země, například Portugalsko, zbavit vysokých dluhů. Německý ministr je tak prvním vysoce postaveným představitelem eurozóny, který připouští, že možná bude nutná určitá forma restrukturalizace řeckého dluhu.

ECB i Evropská komise takový krok zatím odmítaly v obavách, že pokud bude nutné investory žádat o změnu podmínek a případně snížení či odklad splátek, může to dluhovou krizi v eurozóně ještě zhoršit. Rovněž by se mohlo stát, že kvůli panice by se v potížích ocitly i další slabší země eurozóny.

Schäuble ale jasně řekl, že případná restrukturalizace bude muse být dobrovolným rozhodnutím řecké vlády, pokud se má odehrát ještě před rokem 2013. Pak totiž začnou platit nová pravidla, která budou velmi přísná vůči investorům. Předpokládají totiž, že než se určitá země uchýlí pod ochranu nového stálého mechanismu, takzvaného Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), bude muset nejprve restrukturalizovat soukromé dluhy.

Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc. Tu jí v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč) poskytla Evropská komise a Mezinárodní měnový fond. Od té doby je ale debata o restrukturalizaci řeckého dluhu v eurozóně téměř tabu a i v těchto dnech panuje napříč eurozónou vůči takové myšlence odpor.

Rostoucí obavy o schopnost Řecka plnit finanční závazky ale v poslední době nutí některé evropské činitele měnit názor na věc. Řecko se chtělo příští rok vrátit na trh dlouhodobých půjček, kam nemá od přijetí mezinárodní pomoci přístup, analytici ale mají pochybnosti, že se mu to za současné situace podaří. Řecká vláda restrukturalizaci dluhu stále odmítá, což dnes potvrdil i tamní ministr financí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK