...politiku, zatímco euro se drželo vysoko díky příznivým úrokovým prémiím.
Euro v 11:05 přidávalo 0,2 procenta na 1,4470 dolaru <EUR=>, když během seance vystoupalo až na 1,4515, na dosah středečního 15měsíčního maxima 1,4521. Zisky jednotné měny však zřejmě brzdily údajné nabídky k nákupům dolaru nad úrovní 1,4500.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru proti koši šesti předních světových měn, klesl až na 74,617 bodu <.DXY>, a od začátku roku tak ztratil již zhruba 5 procent.
Sentiment vůči dolaru zůstal slabý i po středečních údajích o amerických maloobchodních tržbách a Béžové knize Fedu, které nezměnily nic na názoru, že americká centrální banka ponechá program nákupů aktiv za 600 miliard dolarů v platnosti podle plánu až do června.
Evropská centrální banka (ECB) oproti tomu zřejmě naváže na dubnové zvýšení úrokových sazeb a během roku měnovou politiku opět utáhne. Tento faktor drží jednotnou měnu od začátku dubna poblíž nejvyšší úrovně k dolaru od loňského ledna.
Finanční trhy vidí více než 50procentní pravděpodobnost, že ECB opět zvýší sazby v srpnu, a plně započítávají utažení sazeb o 25 bazických bodů v září <ECBWATCH>.
"Dolar bude nadále podrýván měnověpolitickým postojem Fedu," řekl Adam Myers, analytik devizových trhů z Crédit Agricole. "I když vyjdou překvapivě silné údaje o výrobních cenách, nemyslíme si, že z nich bude dolar čerpat velkou podporu."
Údaje o indexu cen výrobců (PPI) ve Spojených státech vyjdou ve 14:30 SELČ a podle Myerse nějakou dobu potrvá, než se promítnou do indexu spotřebitelských cen. <ECONUS>
[N/Reuters/Finance.cz]