O peníze můžou přijít buď programy, které mají s čerpáním dotací problémy, nebo které mají k dispozici víc prostředků, než potřebují. Náměstek konkrétně jmenoval program Vzdělávání pro konkurenceschopnost a Technická pomoc. První jmenovaný program řídí ministerstvo školství, druhý ministerstvo pro místní rozvoj.
Peníze z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost ale podle představy MMR z oblasti vzdělávání nezmizí. Úřad navrhne, aby část peněz přešla na ministerstvo práce a sociálních věcí, které má užší vazby na pracovní úřady a potřeby trhu práce. Tam by sloužily hlavně k podpoře celoživotního učení v souladu s potřebami pracovního trhu a vývoje technologií. Schválení přesunu dotací Evropskou komisí však podle úředníka z MMR nebude formalitou.
Přesun peněz mezi programy a další navrhovaná opatření podle náměstka zajistí, že Česku v roce 2011 nepropadnou žádné peníze, které má v Bruselu k dispozici. "Odhadujeme, že Česko letos neztratí žádné prostředky," řekl náměstek. Rychlost čerpání dotací v Česku nedávno podrobil kritice předseda Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD).
MMR vůči ohroženým programům už zavedlo takzvané zesílené řízení rizik. Jde o pravidelné schůzky s vedoucími úředníky těchto operačních programů, na nichž spolu se zástupci ministerstva hledají cesty pro vyřešení situace.
Tuzemští příjemci dotací dostali k začátku března na účty v současném období proplaceno 211,3 miliardy korun, což 28 procent prostředků, které má Česko v Bruselu k dispozici. Problém některých operačních programů ale nespočívá v proplácení dotací příjemcům, ale v takzvané certifikaci. Za skutečně vyčerpané evropské dotace totiž úřady považují teprve certifikované výdaje předložené Evropské komisi.
Certifikace označuje v celém procesu čerpání dotací fázi, která následuje až po proplacení peněz příjemcům. Dotace jim totiž úřady vyplácejí z prostředků českého státního rozpočtu, a teprve následně stát tyto výdaje předkládá ke schválení EK. Když úřady nestihnout peníze certifikovat včas, můžou peníze státu v Bruselu propadnout.
V současném období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu zhruba 26,7 miliardy eur. To je podle současného kurzu asi 648 miliard korun.