Vstup na burzy v Londýně a Hongkongu ukončí čtyři desetiletí, v nichž byl Glencore ve stínu soukromí a investoři se o něj nezajímali. Napjatě očekávané oznámení primární veřejné nabídky akcií (IPO) už ale delší dobu vytváří na trzích vzrušení srovnatelné s rokem 1999, kdy na trh vstupovaly akcie nejvlivnější americké banky Goldman Sachs.
Glencore chce těžit z rekordně vysokých cen řady komodit a ze silného růstu poptávky po kovech a dalších surovinách v rychle rostoucích ekonomikách Číny a Indie. Loni vzrostl čistý zisk firmy o 40 procent na 3,8 miliardy dolarů při růstu tržeb o 36 procent na 145 miliard USD.
Glencore žije hlavně z obchodování a podle analytiků budou objemy obchodů ve světě růst, i když cyklus růstu cen komodit skončí. Firma však vlastní také doly a hutě, což některé investory vzhledem k hubeným maržím těchto oborů nutí k opatrnosti.
Glencore ovládá asi 500 společníků a mnozí z nich se po emisi akcií stanou ze dne na den multimilionáři, zatím však jen na papíře. Firma zakázala vyššímu managementu prodávat akcie dříve než za pět let. "Všichni partneři investovali dlouhodobě. Nikdo nevezme peníze ze stolu," uvedl generální ředitel firmy Ivan Glasenberg.
Při emisní ceně na horním konci rozpětí bude mít celá společnost tržní hodnotu 60 miliard dolarů. Glencore uvedla, že díky tomu by se měla stát teprve třetí firmou, která hned první den po vstupu na londýnskou burzu se stane členem hlavního indexu FTSE 100.