"Ministr (Schäuble) jen popsal neměnnou pozici Německa," řekl zdroj. Schäuble v rozhovoru s listem Die Welt uvedl, že k situaci Řecka je třeba počkat na analýzu, na které pracuje Evropská centrální banka (ECB) a Evropská komise a která bude hotova v červnu. Pokud analýza potvrdí, že Řecko není schopno dluhy zvládat, pak bude podle Schäubla nutné učinit dodatečný kroky. Co by měly zahrnovat ale neřekl.
Německo prostřednictvím komentářů svého ministra financí podle Reuters vůbec poprvé připustilo, že Řecko možná bude muset restrukturalizovat dluh a de facto přiznat státní bankrot. Schäuble upozornil, že pokud by Řecko chtělo k restrukturalizaci sáhnout dobrovolně, muselo by tak učinit ještě do roku 2013. Pak totiž začne platit nový stabilizační mechanismus a s ním i přísnější pravidla.
Řecko v posledních dnech vytrvale opakuje, že s restrukturalizací dluhu nepočítá. Trh ale vidí situaci jinak, což se mimo jiné odráží v růstu nákladů na pojištění řeckého dluhu vůči riziku nesplacení. Řecko je totiž silně zadlužené a spekulace, že se nevyhne restrukturalizaci, na trzích v posledních dnech gradují.
Podle činitele německé vlády, na něhož se Reuters odvolává, Schäuble v rozhovoru nemění nesouhlas Německa, aby se restrukturalizace dotkla rovněž soukromých věřitelů, pokud by k ní Řecko sáhlo ještě před rokem 2013. Ten je naprosto klíčový, protože pokud pak bude chtít členská země eurozóny požádat o záchranný úvěr, bude muset nejprve restrukturalizovat dluhy vůči soukromým věřitelům. Jinými slovy část jich odepsat, anebo prodloužit dobu splatnosti.