Pořadatelé odmítli vpustit do sálu skupinku pěti agitátorů, z nichž se někteří pomazali látkou připomínající ropu. Do té doby měla akce klidnější průběh, v povzdálí dokonce vyhrávala dechovka, zatímco se ostraha u vchodu dohadovala s nespokojenými návštěvníky.
"Nechtějí mě pustit dovnitř," stěžovala si Diane Wilsonová, která patří ke skupině protestujících z USA. Wilsonová ale není pro BP úplně neznámou osobou. Podle agentury Reuters byla tato žena loni vyfotografována, když v americkém Kongresu vypovídal k havárii tehdejší generální ředitel BP Tony Hayward. "Přišla jsem si promluvit o tom, co se děje v (Mexickém) zálivu," nedala se odbýt Wilsonová.
Předseda správní rady BP Carl-Henric Svanberg řekl, že firemní ostraha uvedeným lidem odmítla přístup v obavách, že by mohli narušit průběh valné hromady. Dechovka patřila k jinému protestu zaměstnanců továrny BP v Hullu. Část protestujících se do sálu dostala, ostraha ale vyvedla čtyři lidi, kteří protestovali proti těžbě BP z živičných písků.
Problémy na letošní valné hromadě BP se předem očekávaly. Nejde pouze o lidi, kteří byli poškozeni při katastrofě, naštvaní na firmu jsou také akcionáři. Vedle ztrát, které jim způsobila havárie, nejsou spokojeni ani s tím, jak firma proniká do Ruska.
Havárie v Mexickém zálivu se stala loni v dubnu. V důsledku úniku ropy z vrtu Macondo explodovala plošina Deepwater Horizon, která se dva dny nato potopila. Při havárii zahynulo 11 lidí a další tři měsíce do moře vytékaly hektolitry ropy. Šlo o největší ekologickou havárii v historii USA, která předčila i havárii obřího tankeru Exxon Valdez z roku 1989.
BP v souvislosti s havárií v Mexickém zálivu zaplatila už asi 20 miliard dolarů (zhruba 340 miliard Kč). Firma peníze vyplácí převážně jako odškodné lidem a firmám, kteří při havárii utrpěli ekonomické škody, platí ale i různé pokuty a další poplatky americkým úřadům. Předpokládá se však, že celkový účet za havárii bude znatelně vyšší.