V USA skončilo dalších šest bank, letos už jich je 34

16.04.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 16. dubna (ČTK) - Americké úřady zavřely dalších šest bank, od začátku roku už jich tak muselo ve Spojených státech skončit 34. Jde zpravidla o menší až středně velké regionální banky, které fungují hlavně v rámci komunity, kde působí, a málokdy mají aktivity ve více amerických státech. Z šestice bank, které nyní skončily, je největší Superior Bank z Birminghamu v Alabamě.

Podle Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC), do jejíž kompetence řešení těchto případů spadá, má Superior Bank aktiva za tři miliardy dolarů (asi 50 miliard Kč). Objem vkladů v bance činil 2,7 miliardy dolarů (zhruba 45,2 miliardy Kč). Banku převezme Superior Bank, N.A., což je součást banky Community Bancorp a je nově pověřena, aby převzala neúspěšnou konkurenci.

Superior Bank je podle výše aktiv od začátku roku zatím největší bankou, které musely ukončit činnost. Větší byla v lednu jedna banka z nového Mexika, která měla aktiva za 2,31 miliardy dolarů.

Celkem o víkendu v USA zkracovaly dvě banky z Alabamy, dvě z Georgie a po jedné z Mississippi a Minnesoty. V Birminghamu v Alabamě skončila také banka Nexity, která měla aktiva za 793,7 milionu dolarů a vklady za zhruba 637,8 milionu dolarů. Banku převezme ústav AloStar Bank of Commerce, který je rovněž z Birminghamu.

V Georgii zkrachovala banka Bartow County Bank z města Cartersville, jejíž aktiva dosahovala 330,2 milionu dolarů a vklady 304,1 milionu dolarů. Banku převezme Hamilton State Bank z téhož státu. Skončila i banka New Horizons z East Ellijay, která měla aktiva za 110,7 milionu a vklady za 106,1 milionu dolarů. Tuto banku převezme Citizens South Bank ze Severní Karoliny.

V Mississippi skončila banka Heritage Banking Group, kterou převezme ústav Trustmark National Bank. V Minnesotě ukončila činnost Rosemount National Bank, novým vlastníkem je Central Bank z téhož státu.

Většina bank, které od začátku roku musely v USA skončit, měla aktiva za méně než miliardu dolarů. Zdaleka největší případ krachu americké banky v důsledku poslední finanční krize je ze září 2008, kdy skončil finanční ústav Washington Mutual. Ten měl aktiva za zhruba 307 miliard dolarů (asi 5,1 bilionu Kč).

Loni v USA zkrachovalo 157 bank, jejichž souhrnná aktiva dosahovala asi 92 miliard dolarů (zhruba 1,5 bilionu Kč). O rok dříve jich bylo 140, výše aktiv ale činila 169,7 miliardy dolarů (asi 2,8 bilionu Kč). Předsedkyně FDIC Sheila Bairová už dříve řekla, že počet krachů bank v USA bude letos nižší. V roce 2008 zkrachovalo 25 bank, ještě o rok dříve jen tři.

Obecní banky se z krize stále nevzpamatovaly. Na většinu z nich doléhá příliš slabý hospodářský růst, část jich pociťuje problémy, které souvisejí s angažovaností na trhu komerčních nemovitostí. FDIC většinou na zkrachovalé banky podává žalobu a předpokládá, že celkový počet případů krachů bank bude alespoň tak velký, jako po krizi spořitelen a úvěrových družstev v 80. a 90. letech.

FDIC předpokládá, že v souvislosti s krachy bank bude muset v období 2010 až 2014 zaplatit asi 45 miliard dolarů (asi 754 miliard Kč). Původně úřad očekával, že krachy bank jej za toto období vyjdou možná až na 52 miliard dolarů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK