ČSTV chce po výkonném výboru návrhy zhodnocení akcií Sazky

16.04.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Nymburk 16. dubna (ČTK) - Členové Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) na dnešní valné hromadě nerozhodli o aktuálním řešení situace v zadlužené Sazce. Zadali výkonnému výboru, aby předložil jasné návrhy na zhodnocení akciového podílu ČSTV v Sazce. Ty by chtěli projednat na nejbližší mimořádné valné hromadě. ČSTV je největším akcionářem Sazky.

Výkonný výbor předložil delegátům svůj návrh řešení v Sazce, který ale komora sportovních svazů odmítla. Po několikahodinovém jednání se obě komory ČSTV - sportovní svazy a jednoty - shodly na usnesení, aby výkonný výboru učinil veškeré kroky k obnovení činnosti a dobrému jménu Sazky a předložil v co nejkratší době opatření k optimálnímu zhodnocení akciového podílu ČSTV v Sazce.

"Je to geniální rozhodnutí, umožňuje představenstvu a výkonnému výboru dělat v podstatě všechno, co potřebuje a co chce," řekl Hušák po zasedání. "Věděl jsem, že moudrost delegátů je nesmírná a tohle je nejlepší možné rozhodnutí."

Pozitivně braly jednání na valné hromadě i sportovní svazy, které Hušáka nepodporují. Svazy se snažily vystupovat jednotně, na čemž se domluvily předem. "Svazy daly významně najevo, že nejsou spokojeny," řekl šéf florbalistů Filip Šuman. "Doteď nebyly předloženy žádné konkrétní varianty, co s akciovým podílem Sazky, a tak se to teď stane. Včetně variant, které počítají s jejich částečným nebo úplným prodejem," řekl Šuman.

Na jednání dlouho panovala patová situace, protože obě komory si vzájemně odmítaly návrhy. Delegáti odmítli návrh na řešení situace v Sazce, který předložil výkonný výbor. Nevzali zprávu ani na vědomí, ani ji nezamítli. Neuspěla ani snaha učinit kroky k odvolání šéfa Sazky Hušáka. "Stav je polarizovaný, to je asi nejpřesnější výraz," řekl šéf ragbyové unie Pavel Telička před obědem.

Zprávu o řešení situace v Sazce, nebo vzetí této zprávy na vědomí by přijala komora jednot a sportovních sdružení. Sportovní svazy to odmítly, ale neuspěly podle očekávání se snahou zprávu zamítnout, nebo prosadit, aby výkonný výbor ČSTV podnikl všechny kroky k odvolání Hušáka z pozice předsedy představenstva a generálního ředitele Sazky. To navrhl předseda svazu jachtingu Karel Bauer.

"To byla minoritní záležitost," uvedl Hušák ke snaze o jeho odvolání. Pro jeho setrvání hlasovaly zároveň i fotbal, hokej a lyžování, sporty s největší členskou základnou. "Ukázalo se, kdo je ochoten ke změnám a kdo není. Teď víme, kdo jsou bolševici a ti pupkatí funkcionáři. Ti rozhodně nejsou v regionech," řekl Hušák.

Valná hromada ČSTV byla pro média uzavřená. Novináři stáli na chodbě a občas zaslechli pár vět ze sálu. Jasně mluvil právě Telička, který se zlobil, že zpráva o řešení další činnosti Sazky je sice objemná, ale restrukturalizaci představuje jen na stránce a půl. "A vše bylo popsáno jen v teoretické rovině," řekl.

Hušák na to reagoval tím, že situace je těžká a plán má šest variant. "Kdybych skákal po hlavě a odrážel se ušima, tak teď neurčím, jak bude plán reorganizace vypadat, protože neznám konečný okruh věřitelů," obhajoval zprávu.

Telička doufal, že delegáti po obědě dospějí k závěru a že situace neskončí patem. Navrhoval krizový štáb, v němž budou zastoupeny obě komory, který vypracuje analýzu. "A předloží konkrétní návrh řešení," řekl Telička. Při jeho rozhovoru s novináři se z davu delegátů ozvalo: "Toho se neptejte, to je zrádce!"

Návrh na vytvoření osmičlenného výboru z obou komor, který by měl mandát jednat za ČSTV místo výkonného výboru, členové jednot rázně odmítli. "Když se nepřijme k Sazce nic, tak to je ideální, protože bude rozhodovat výkonný výbor ČSTV, a to je pro mě nejlepší řešení," předpovídal Hušák.

Nakonec se valná hromada shodla na usnesení, aby výkonný výbor předložil návrhy na zhodnocení akciového podílu ČSTV v Sazce. V praxi to znamená, že se brzy bude konat další valná hromada. Možná už v květnu, řekli někteří delegáti.

Sazka se do insolvence dostala kvůli problémům se splácením výstavby pražské multifunkční haly O2 arena. Věřitelé dosud k soudu přihlásili pohledávky po lhůtě splatnosti za více než dvě miliardy korun. Soud způsob řešení situace firmy dosud nestanovil, zatím se předpokládá, že povolí reorganizaci. Společnost by tak nadále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník a insolvenční správce.

O Sazku se nyní ucházejí dvě uskupení investorů. Finanční skupiny PPF a KKCG nabídly akcionářům Sazky od příštího roku 200 milionů korun a nechaly by jim pětinový podíl v Sazce. Pokud by se Sazka zbavila současného vedení a začala spolupracovat s věřiteli, slibují, že zajistí okamžité financování firmy. Urgentní potřebnou sumu odhadují na 500 milionů Kč a následné finanční prostředky na asi šest miliard korun.

Druhý zájemce, spojení firem Penta a E-Invest, uvedl, že je připraven podporovat sportovní svazy částkou 300 milionů korun ročně a garantovat zachování 30procentního podílu v Sazce. Podmínkou nabídky je úspěšné uskutečnění dlužnické reorganizace Sazky v součinnosti mezi akcionáři Sazky, Pentou a E-Investem. Tuto variantu prosazuje šéf Sazky Hušák.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK