Dovoz piva do Česka rekordně vrostl, vozí se hlavně z Polska

19.04.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Plzeň 19. dubna (ČTK) - Do Česka loni výrazně vzrostl dovoz piva. Kvůli ekonomické krizi lidé šetří a více nakupují levná piva z ciziny. Zahraniční pivovary loni do ČR dovezly jeden milion hektolitrů zlatavého moku, což byl trojnásobek proti roku 2009. Letos růst importů pokračuje. Jde zejména o lahvová a velmi levná piva z Polska, jejichž kvalita je podle pivovarníků "mizerná" a jde pouze o pivu podobné nápoje. ČTK to dnes řekl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Loňská výroba všech českých pivovarů činila necelých 17 milionů hl.

"Ekonomický tlak způsobil hlad po levných pivech. V minulých letech se do Česka vozilo kolem 300.000 hl piva ročně. Nešlo ale o superlevná piva jako loni, ale spíše o kvalitnější produkty jako irské pivo Guinness," dodal. Nyní proudí piva hlavně ze zemí, jejichž produkty by si "fajnový" český pivař v době konjunktury nekoupil. Šedesát procent tvoří lahvová piva z Polska, které lidé nakupují zejména v obchodních řetězcích. Cena se pohybuje kolem sedmi korun za půllitr.

Na etiketách levných piv z dovozu je podle Veselého často uvedeno "ležák", přitom jde o osmistupňové pivo. České pivovary ale mohou toto označení používat jen pro "jedenáctky" nebo "dvanáctky", jinak by šlo o klamavou reklamu. V Polsku to ale neplatí a Česko musí podle směrnice o společném trhu akceptovat pojmenování jiných zemí i jejich způsoby výroby a tyto "ležáky" na trh pustit. "Čeští výrobci nejsou ochotni tyto způsoby akceptovat a ani by nemohli," uvedl Veselý. Od výroby pro obchodní řetězce vinou tlaku na ceny postupně upouštějí.

Z Polska, Maďarska a Slovenska jde podle Veselého do Česka až 90 procent dovozu. Svaz ani pivovary se tomu nemohou bránit a pouze testy piv v médiích definují veřejnosti kvalitu.

Dovozové produkty podle ředitele svazu tlačí na cenu českých lahvových piv, jejich průměrná cena se snižuje a klesá také ziskovost prodeje. "Sládkové pivovarů přitom nemohou tento segment (levných piv) opustit, a tak plně uvolnit prostor dovozům," dodal.

Podle Veselého Češi nepijí tato piva "pro radost", ale jde o zodpovědné otce rodin, kteří chtějí v těžkých dobách ušetřit. Až se jejich ekonomická situace zlepší, vrátí se k české kvalitě. Nákupy piva se obecně přesouvají od točeného v restauracích k lahvovému v obchodních centrech, jehož cena je až třetinová. "Navíc o koupi lahvového piva rozhoduje žena, která z regálu vybírá to nejlevnější," dodal.

Podle šéfa Českého svazu malých nezávislých pivovarů Jiřího Fuska začal loni razantní dovoz levných piv z Polska, Německa a Rakouska vinou toho, že se od ledna 2010 v ČR zvýšila spotřební daň z piva.

"Jde o velmi mizerné nápoje, které často nemají s pivem nic společného. Jejich jedinou vlastností je, že jsou velmi laciná. Levná česká piva jsou proti nim pořád ještě výborná a chutná," řekl plzeňský pivovarnický expert Josef Krýsl. Se skupinou sládků provedl testy a "tato piva se ani nedala dopít". Kupují je lidé v důchodovém věku, bezdomovci a občané, kteří denně pijí hodně piv, a dále ženy při nákupech.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK