Plánovaná změna se dotkne většiny lidí. "Zamýšlená úprava bude mít dopad na fyzické osoby bydlící v nájemních bytech, včetně bytů družstevních i na vlastníky bytových jednotek, popřípadě nájemce nebytových prostorů v budovách s byty," stojí v návrhu věcného záměru zákona. Další dotčenou skupinou budou majitelé bytů.
V současné době neexistuje podle věcného záměru zákona právní úprava, která by zastřešila úpravu služeb spojených s užíváním bytu, stanovila obecná pravidla rozúčtování a upravila práva a povinnosti stran, postupy a lhůty pro rozúčtování.
Aktuálně zákony řeší platby za služby jen u nájemního bydlení. "Protože však nájem tvoří pouze jednu z forem bydlení, je třeba problematiku služeb pojmout komplexněji a vytvořit takový materiál, který problematiku služeb spojených s bydlením upraví pro všechny formy bydlení," uvedl úřad v překládací zprávě.
Za nejvhodnější variantu nového zákona považuje ministerstvo takovou, která by upravovala obecné postupy společné všem službám. Jasná pravidla by dostaly například lhůty pro platby, vyúčtování skutečné výše cen a záloh za jednotlivé služby nebo povinnost doložit veškeré údaje o tom, jak se postupovalo při určení cen služeb. U nájemního a družstevního bydlení se navíc bude moci pronajímatel a nájemník dohodnout na zahrnutí služeb do samotné ceny nájemného bez povinnosti je vyúčtovávat
Záměr zákona už ministerstvo konzultovalo s organizacemi jako je Sdružení nájemníků ČR, Občanské sdružení majitelů domů nebo s bytovými družstvy.