Vládní krize podle analytiků neměla na ekonomiku vliv

19.04.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 19. dubna (ČTK) - Vládní krize, která vypukla před dvěma týdny v souvislosti s údajnou korupcí ve straně Věci veřejné, podle analytiků oslovených ČTK ekonomiku díky svému relativně krátkému průběhu nijak neovlivnila. Otázkou ovšem podle ekonomů zůstává, zda krize neoslabila vůli vlády ke klíčovým reformám důchodů, daní nebo zdravotnictví.

"Naštěstí se ukázalo, že vládní krize v ČR byla jen bouří ve sklenici vody. To dokazuje například fakt, že světová média více zajímalo dobrodružství prezidentova pera než riziko rozpadu vládní koalice a předčasných voleb," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Vláda tak podle něj má prostor pokračovat v reformním úsilí. Trhy navíc podle Marka stále věří, že ČR je schopná dosáhnout dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí.

"Reakce finančních trhů na vládní krizi byla minimální, koruna dokonce mírně posílila. Jednak politické turbulence českých vládních koalic jsou v poslední dekádě poměrně časté, jednak investoři více sledují události v zahraničí spojené především s dluhovým problémem," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Českou ekonomiku by podle něj ohrozily především předčasné volby. Ty by totiž znamenaly další odložení reforem a zvýšení rizika dalšího zhoršení veřejných financí.

Zároveň ale Vejmělek poznamenal, že současné turbulence ekonomice nesvědčí zejména kvůli nejasnému vývoji reforem a podnikatelského prostředí do budoucna. "Nejistota znamená opatrnost firem při investování a tvorbě pracovních míst," upozornil.

Analytik společnosti Cyrrus a člen NERV Jan Procházka doufá, že se jedná snad již o poslední epizodu a že vláda vědoma si dluhu vůči voličům ve zbytku roku 2011 razantněji zabere. "Když je hodně práce, není čas na roupy. Pokud se tak stane, tak to ekonomiku neovlivní," uvedl.

Pokračování vlády v trojkoaličním formátu je tedy podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška vítané. Otázkou zůstává, zda vládní krize nesnížila motivaci vlády k reformám. "Každé jiné řešení vypadá nicméně rizikověji," uvedl i analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Hlavní ekonom Atlantik FT Petr Sklenář pak vnímal celou situaci jako vnitropolitickou záležitost. "Přímý dopad na ekonomiku a trhy byl nulový," uvedl.

V noci na úterý po více než pětihodinovém jednání koaličních stran premiér Nečas oznámil, že někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice se stane novým nestranickým ministrem vnitra a že dosavadní ministr a předseda Věcí veřejných Radek John zůstane vicepremiérem, odpovědný bude za boj s korupcí. Své křeslo ve vládě uhájil ministr školství Josef Dobeš (VV), ministerstvo dopravy povede místo Víta Bárty (VV), který podal demisi, jeho dosavadní náměstek Radek Šmerda.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK