Ministerstvo financí přitom minulý týden zhoršilo pro letošní i příští rok odhad růstu české ekonomiky. Letos by podle něj hrubý domácí produkt měl stoupnout o 1,9 procenta a v roce 2012 o 2,3 procenta. Česká národní banka ve své únorové prognóze odhaduje letošní růst HDP na 1,6 procenta, v roce 2012 by měla ekonomika podle centrální banky stoupnout o tři procenta. Podle odhadů České bankovní asociace, které vytvořily bankovní analytici, by letos měla ekonomika stoupnout o 1,9 procenta a příští rok o tři procenta.
Podobně jako v předcházejících turbulentních letech je podle Bendy i letos prognóza zatížená celou řadou rizik. "Trvalejší řešení krize předlužených zemí eurozóny je zatím v nedohlednu. Stále je zde vážné riziko, že do pasti nedůvěry trhů spadnou další země s vysokým zadlužením a deficity, a ztratí tak přístup k financování na trhu za snesitelných podmínek," dodal Benda.
Případná restrukturalizace jejich dluhů podle něj přinese nestabilitu finančnímu sektoru evropských zemí. Navíc dosavadní růst cen komodit, především ropy a potravin, se nezdá být jen krátkou epizodou, ale může zbrzdit budoucí ekonomický růst dodatečnými náklady v podobě dlouhodobě vyšší inflace, upozornil ekonom.
Výhled ING na ekonomický výkon zahraničních ekonomik, klíčových pro české vývozy, zůstává poměrně příznivý. To se týká především těch trhů, kam směřuje většina českého exportu. "Hlavním tahounem výkonu české ekonomiky tak v nejbližších čtvrtletích nadále zůstanou exporty, provázené oživením investiční poptávky. Růst bude naopak brzdit pokles vládní spotřeby a jen postupné oživení spotřeby domácností," podotkl Benda.