Liberec chce zveřejňovat na netu zakázky, nabídky i smlouvy

20.04.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Liberec 20. dubna (ČTK) - Liberec chce zveřejňovat na internetu veřejné zakázky, včetně nabídek uchazečů, hodnocení komise i smluv s dodavateli. Vedení města připravilo novou směrnici, podle níž chce transparentně zakázky zadávat už od května. Otevřenost je jedním z protikorupčních kroků, město si od toho slibuje větší zájem uchazečů, nižší ceny i lepší kontrolu. Návrh vychází z praktických zkušeností měst Semily a Hrádek nad Nisou, řekl dnes novinářům primátorův náměstek pro školství Jiří Šolc (Liberec občanům).

Semily mají se zveřejňováním zakázek několikaleté zkušenosti, v roce 2008 vyhrály celostátní soutěž v otevřenosti veřejné správy Otevřeno X Zavřeno. "Trochu se obáváme nárůstu administrativy, Liberec je přeci jen dvanáctkrát větší město, které má také dvanáctkrát větší agendu. Určitě to bude znamenat větší náklady, ale to je daň za to, že chceme být otevření a transparentní," řekl Šolc. Podobný návrh předložil v únoru odvolaný náměstek pro ekonomiku Jaromír Baxa (Změna pro Liberec), nový návrh na něj navazuje.

Vedení města počítá i se vznikem protikorupčního oddělení, přesto rada rozhodla zrušit výběrová řízení na osm pracovníků, která 1. dubna vyhlásil odvolaný primátor Jan Korytář (Změna pro Liberec). "Protikorupční oddělení ani strategie zatím neexistuje, byla jen ta výběrová řízení na osm lidí, pro které bychom potřebovali tři miliony korun. V rozpočtu je ale nemáme," řekla primátorova náměstkyně Martina Rosenbergová (ČSSD). Oddělení je ale podle ní důležité, a tak je třeba peníze na něj najít. Výběrová řízení ale byla vypsána v rozporu se zákonem a obcházela městskou radu, proto je rada zrušila. Město chce oddělení zřídit, kolik lidí bude potřebovat, ukáže podle Šolce náročnost agendy kolem veřejných zakázek.

Liberec je bez primátora a koalice. Ta, která vznikla po loňských volbách kolem vítězné Změny pro Liberec, se na konci března rozpadla. V devětatřicetičlenném zastupitelstvu měla 25 mandátů, ČSSD ale na konci března kvůli údajným problémům v komunikaci vypověděla koaliční smlouvu. Na zastupitelstvu se pak neúspěšně pokusila primátora odvolat a spolu s ním i další dva radní Změny pro Liberec. Podařilo se to až na náhradním jednání zastupitelstva 16. dubna. Z jedenáctičlenné rady zůstalo osm radních z ČSSD, Liberec občanům a Unie pro sport a zdraví, město vede statutární náměstkyně Rosenbergová.

Čtyři uvolnění náměstci si podle Rosenbergové dočasně rozdělili agendu odvolaného primátora i ekonomického náměstka Baxy. Zástupci stran vyjednávají o nové koalici. Zatím vznikla menšinová koalice ČSSD, Liberec občanům se dvěma ze tří zastupitelů Unie pro sport a zdraví, k nimž se připojili i zastupitelé Věcí veřejných. Dohromady má koalice 18 křesel a bez podpory Změny pro Liberec, komunistů nebo ODS se neobejde. Zástupci koalice chtějí podle Rosenbergové znovu jednat o spolupráci se Změnou. Ani jedna ze stran však v další spolupráci příliš nevěří.

Kdy bude mít Liberec opět kompletní vedení, není zatím nikdo schopen odhadnou. "Pokud najdeme podporu, můžeme radu dovolit už na řádném zastupitelstvu 28. května," řekla Rosenbergová. Město ale podle ní funguje dál i s nekompletní radou.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK