"Považujeme náš dluh za naprosto udržitelný," řekl ministr Papakonstantinu novinářům. "Jsme přesvědčeni, že to (restrukturalizace) v sobě ukrývá pro řeckou ekonomiku, bankovní systém, podniky a domácnosti krajní nebezpečí," dodal.
Náklady na pojištění pětiletých řeckých dluhopisů proti nesplácení jsou na rekordních maximech a na rekordech jsou i výnosy těchto obligací. Na trzích neustále rostou obavy z toho, že Řecko se bude nakonec muset s věřiteli dohodnout na restrukturalizaci, která pro ně bude znamenat ztrátu části investic.
Stále více analytiků pochybuje, že Řecko bude schopno se do příštího roku vrátit na trhy, jak to předpokládá loňská dohoda o finanční pomoci s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem. Vláda však podle Papakonstantina své plány nemění.
"Naším záměrem zůstává jít na trhy, jakmile to bude možné a nejpozději do prvních měsíců roku 2012," řekl. Vláda podle něj sází na to, že výnosy dluhopisů se v letošním druhém pololetí začnou snižovat díky uklidnění, které na trh přinese finanční pomoc Portugalsku. Rozdíl mezi výnosy desetiletých řeckých a srovnatelných německých dluhopisů je už více než 11 procentních bodů, což představuje úrok téměř 15 procent, který je pro běžné financování státních potřeb nemyslitelný.
Na neudržitelnost řecké finanční situace a nutnost restrukturalizace tento týden poukázal poradce německé vlády Clemens Fuest. Podle něj teď Řecko musí jen na platbu úroků použít polovinu daňových příjmů, což se nedá zvládnout.
Státní dluh Řecka se pohybuje kolem 325 miliard eur (7,9 bilionu Kč) a představuje asi 140 procent hrubého domácího produktu. Předpokládá se, že do roku 2013 se dluh vyšplhá na 160 procent HDP.