Průzkum: 90 procent firem je pro zachování zvýhodnění stravenek

21.04.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 21. dubna (ČTK) - Devět z deseti tuzemských firem je přesvědčeno, že stát má zachovat nynější systém závodního stravování a zvýhodnění stravenek. Více než tři čtvrtiny firem v případě zrušení daňového zvýhodnění stravenek a zavedení zaměstnaneckého paušálu očekává tlak zaměstnanců na růst mezd. Vyplývá to z průzkumu společnosti Factum Invenio mezi 200 tuzemskými firmami, které svým zaměstnancům poskytují závodní stravování.

"Zaměstnanecký paušál postrádá pro zaměstnavatele smysl, neboť neplní roli zaměstnaneckého benefitu - nemotivuje zaměstnance k pravidelnému stravování, nevytváří vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a neodlišuje zaměstnavatele na trhu práce," uvedl k průzkumu prezident Unie zaměstnavatelských svazů Pavel Dušek.

Takzvaný zaměstnanecký paušál, jehož zavedení navrhuje ministerstvo financí v rámci daňové reformy, předpokládá zrušení dosavadního systému daňového zvýhodnění stravenek a jeho nahrazení daňově uznatelným odpočtem, který zaměstnancům přinese měsíční daňovou úsporu nejvýše 250 korun. Tlaku na zvýšení mezd ze strany zaměstnanců se nejvíce obávají firmy, které provozují jídelny. Jejich zaměstnanci totiž rozdíl mezi stravenkami a paušálem pocítí podle průzkumu v největší míře.

"Zatímco o smyslu současného systému závodního stravování se stravenkami nepochybuje 92 procent firem se závodní jídelnou, v případě zaměstnaneckého paušálu jsou názory výrazně skeptičtější. Zaměstnanecký paušál nepovažuje za smysluplný 67 procent firem," uvedl ředitel výzkumu ve Factum Invenio Miroslav Fous.

Současný systém stravování považuje podle průzkumu za diskriminační 14 procent firem. Podle studie poradenské společnosti Mazars přibližně půl milionu zaměstnanců z nižších příjmových skupin na navrhovaná daňová zvýhodnění nedosáhne. Nynější systém závodního stravování a stravenek je tak výhodnější než zaměstnanecký paušál pro 83 procent zaměstnavatelů disponujících závodní jídelnou.

Ministerstvo financí plánuje v rámci daňové reformy zrušit zhruba čtvrtinu z celkových 118 daňových výjimek. Zaniknout by mělo nejen osvobození od daně u stravenek nebo režijních jízdenek, ale například i u příspěvku na výstroj nebo výsluh u ozbrojených složek. Skončit by měl i odpočet od daně u příspěvku odborům.

Ukončení daňového zvýhodnění u nejdiskutovanějších benefitů ministerstvo odůvodňuje tím, že neexistuje žádný sociální ani ekonomický důvod, aby tyto příjmy nepodléhaly zdanění. Jako náhradu za to MF chce zavést zaměstnanecký paušál 3000 korun ročně.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK