...dnů
* Poplatek mají odvádět distributoři pohonných hmot
* Výše zatím není stanovena, nepřesáhne asi 40 haléřů/litr
* Zavedení se plánuje v roce 2013
Roman Gazdík
Prodejci pohonných hmot by měli od roku 2013 platit odvody v řádu desítek haléřů z litru kvůli plánovanému navýšení strategických zásob ropných produktů, uvedl ve čtvrtek náměstek ředitele Správy státních hmotných rezerv (SSHR).
Dušan Makovec v rozhovoru pro Reuters řekl, že Česko plánuje v příštích letech zvednout strategické zásoby ropných produktů nejméně o 560.000 tun, což si vyžádá výdaje ve výši zhruba 13 miliard korun. Náklady by měly nést firmy prodávající na českém trhu pohonné hmoty a další ropné produkty.
Úvahy o navýšení zásob se objevují opakovaně již řadu let. Makovec uvedl, že jeho úřad a Ministerstvo financí připravují novelu zákona, kterou má vláda projednat na podzim a měla by platit od roku 2013.
Nynější úroveň zásob ve výši zhruba 93 dnů počítaná podle objemu čistých dovozů má stoupnout minimálně na 120 dnů.
"Nepočítáme, že by zvýšení ropné bezpečnosti hradil stát z rozpočtu. Stát bude hradit povinnost vycházející z minimální úrovně 90 dnů čistých dovozů, nad to by to měla hradit podnikatelská sféra," řekl Makovec.
Náklady tak uhradí firmy, jež na trhu prodávají benzín, naftu, letecký petrolej a topné oleje, a to prostřednictvím odvodu konstruovaného podobně jako spotřební daň, který bude příjmem státního rozpočtu.
"Výše odvodu se očekává v desítkách haléřů z jednoho litru. Není dosud stanoven, podle mě to však bude méně než 40 haléřů z jednoho litru," uvedl Makovec.
Z nově zaváděného poplatku se budou hradit náklady na pořízení, skladování, dopravu a výstavbu nových kapacit, dodal.
Přibližně třetinu trhu s rafinérskými produkty v Česku kontroluje Unipetrol <UNPEsp.PR>, vlastněný ze 63 procent polským PKN Orlenem <PKNA.WA>. Jeho maloobchodní síť Benzina drží necelých 15 procent trhu s pohonnými hmotami.
Odvody se nebudou týkat rafinérských výrobků určených na export, řekl dále Makovec.
Česko má v současnosti strategické zásoby ve výši 2 milionů tun ropy a ropných produktů a toto množství má stoupnout nejméně o 700.000 tun ropy nebo ekvivalentně o 560.000 tun ropných produktů, počítáno podle objemu čistých dovozů za rok 2010.
Podle aktuálního výpočtu SSHR bude proto nutné vybudovat další skladovací kapacity v objemu 340.000 metrů krychlových.
Makovec dodal, že reálný objem strategických zásob může stoupnout i nad úroveň 120 dnů čistých dovozů.
"To (120 dnů) je pouze minimální dolní hranice, může to být i výše. Přesné číslo nebylo stanoveno," řekl.
Obvyklá úroveň zásob v členských zemích Evropské unie a Mezinárodní energetické agentury dosahuje až 150 dnů, řekl.
Podle Makovce je také nutné počítat s tím, že spotřeba a dovozy ropy v budoucnu porostou, přičemž bude nutné úměrně navýšit i množství strategických zásob.
Spotřeba vybraných ropných produktů, zahrnujících automobilová a letecká paliva, topné oleje a petroleje byla v loňském roce zhruba 16.000 tun denně, zatímco před krizí to bylo až 17.500 tun denně.
Ministerstvo průmyslu a obchodu dříve uvažovalo, že bude úrovně 120 dnů dosaženo v průběhu 10 let, připravovaný zákon však s žádnou přesnou časovou hranicí nepočítá, dodal Makovec.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]