Novela energetického zákona má přinést větší ochranu spotřebitelům a liberalizovat energetický trh. Zavádí například oddělení plynárenských společností od provozovatele přenosové soustavy. Plynárenská skupina RWE již kvůli tomu počátkem loňského roku ze své dceřiné firmy RWE Transgas Net vytvořila Net4Gas, který provozuje páteřní síť plynovodů v ČR.
Novela souvisí s přijetím třetího energetického balíčku EU, jehož cílem je posílit hospodářskou soutěž a bezpečnost dodávek. Zákazníci budou mít například právo na odstoupení od smlouvy při zvýšení cen energie či při změně jiných smluvních podmínek. Novela energetického zákona je v prvním čtení, poslanci rozhodnou, zda jej podpoří a pošlou k projednání výborům.
V závěrečném čtení by měli poslanci rozhodnout o Senátem předložené novele zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury. Vláda s návrhem nesouhlasí, jeden sněmovní výbor ho navrhuje zamítnout, další dva k němu přijaly ucelené pozměňovací návrhy. Předloha má usnadnit výstavbu dalších bloků Jaderné elektrárny Temelín, odkládanou stavbu jezů na Labi a budování protipovodňových opatření.
Poslanci se také musí vrátit k novele občanského zákoníku, která upravuje oblast nájemního bydlení. Senát ji vrátil s pozměňovacími návrhy. Předloha upravuje vztahy mezi majitelem bytu a nájemníkem. Od letoška totiž skončila v některých městech deregulace nájemného. Norma počítá s tím, že majitel může písemně navrhnout zvýšení nájemného. Pokud s tím nájemník nebude souhlasit, může se majitel obrátit na soud, ten by pak o výši činže rozhodl.
Senátoři navrhli změnit dobu, od které by se v takovém případě nájemné zvýšilo. Podle sněmovní verze to měl být den, kdy se majitel obrátil na soud. Senátoři ale chtějí, aby pravomoc rozhodnout měl soud. Argumentují průtahy v soudních řízeních. Horní parlamentní komora také navrhla zkrátit lhůtu, po kterou musí majitel bytu zajistit nájemníkům náhradní bydlení, pokud jim vypoví smlouvu. Nově by měla být dva měsíce místo původního půl roku.
Další senátní novela má ponechat Českou televizi na trhu s televizní reklamou s cílem zajistit i do budoucna příjmy Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie a zachránit nefunkční Státní fond kultury. Poslanci o předloze měli rozhodnout už před měsícem, nakonec ale jednání odložili.
Reklama ve vysílání ČT by měla být podle novely zachována v současném rozsahu za podmínky, že čtyři pětiny výnosu budou rozděleny rovným dílem mezi fond kinematografie, který ČT už nyní financuje, a nově fond kultury, byť ministr kultury Jiří Besser plánuje jeho zrušení. Zbývajících 20 procent má podobně jako dosud sloužit na správu a digitalizaci Archivu ČT.