Nejprodávanější řecký list Ta Nea bez uvedení zdrojů napsal, že vláda zvažuje "sametovou restrukturalizaci". Ta by zahrnovala prodloužení splatnosti dluhu a dobrovolnou dohodu s věřiteli o změně splatných termínů. Takový krok by Řecko muselo podle listu učinit do roku 2012, ale ne dříve, než ve funkci skončí prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet. To bude na konci října.
Řeckým činitelem, který by měl mít na starosti neformální jednání o prodloužení splatnosti dluhu, podle listu "asi je" ministr financí Jorgos Papakonstantinu a jeho tým poradců. List ale nepíše, s kým by měl ministr a jeho tým jednání vést.
Papakonstantinu ve středu ujistil, že prodloužení splatnosti dluhu ani jiné možnosti restrukturalizace nepřipadají v úvahu. Za poslední týden už se ale objevilo více informací a v různých zdrojích, podle nichž Řecko už požádalo o restrukturalizaci dluhu Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond. Ministr naopak řekl, že Atény se chtějí nejpozději začátkem příštího roku vrátit na kapitálové trhy a znovu si peníze půjčovat tam.
Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která přijala finanční pomoc od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Pomoc v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč) je poskytována z Evropského fondu finanční stability (EFSF).
Státní dluh Řecka se pohybuje kolem 325 miliard eur (asi 7,9 bilionu Kč) a představuje asi 140 procent hrubého domácího produktu. Předpokládá se, že do roku 2013 se dluh vyšplhá na 160 procent HDP. Konvergenční pravidla přitom dovolují maximální dluh 60 procent HDP. Finanční trhy spekulují, že se Řecko státnímu bankrotu nevyhne.