"Ministr spravedlnosti sestavuje tým, jehož úkolem bude učinit přítrž jakýmkoliv případům podvodů anebo manipulace na trhu s ropou, které by mohly ovlivňovat cenu benzinu včetně role obchodníků a spekulantů," uvedl americký prezident Barack Obama.
Šéf Bílého domu již na začátku března oznámil, že země je v případě dalšího růstu cen ropy připravena použít své rozsáhlé strategické rezervy, aby zabránila ničivým dopadům drahé ropy na ekonomiku. Ve Spojených státech panují především obavy, aby drahé pohonné hmoty neohrozily stále křehký růst hospodářství podlomeného nedávnou hlubokou recesí.
V březnu vyšší cena benzinu a dalších komodit významně přispěla k meziročnímu nárůstu inflace o 2,6 procenta. Bylo to nejvíce od prosince 2009. Američany znepokojuje jejich ekonomická situace a výhled do budoucnosti a jejich důvěra v prezidenta v poslední době opět klesá.
Opoziční republikáni mu přitom přičítají i podíl na současné situaci. Obama podle nich brání domácí těžbě ropy, a tím zvyšuje závislost země na dovozech. Bílý dům ale takové výtky odmítá jako nepravdivé. Republikáni nicméně odmítají i novou iniciativu ministerstva spravedlnosti. "Další komise a vyšetřovací tým nevyřeší problém, který již trvá dlouho," uvedl Sean Spicer z ústředí republikánské strany.
Průměrná cena benzinu ve Spojených státech tento týden činila 3,84 dolaru za galon (kolem 16,15 koruny za litr). Je to stále výrazně méně než v Česku, pro Američany jezdící nesrovnatelně víc a na větší vzdálenosti ale jde o citelné zdražení. Od začátku loňského října cena vzrostla o 37 procent.
Američané přitom mají v dobré paměti červenec 2008, kdy průměrná cena benzinu překročila čtyři dolary za galon a způsobila mnoha rodinám finanční problémy. Během následující recese pak benzin zlevnil až pod dva dolary za galon. Nyní ale kvůli rostoucí poptávce po ropě ve světě a neklidu na Blízkém východě jeho cena opět roste a lidé v USA opět nervózně sledují čísla na stojanech u čerpacích stanic.