Ceny plynu v kontraktech se vážou na ceny ropy a ropných produktů. Ropa se nyní drží nad 120 dolary za barel a je kvůli nepokojům na Blízkém východě a severu Afriky nejvýše od roku 2008.
Gazprom v únoru plánoval, že letos zvýší cenu plynu pro Evropu zhruba o 15 procent na 352 dolarů za 1000 krychlových metrů. Analytici ale považovali tento údaj za příliš konzervativní. Průměrná exportní cena pro Evropu byla již v prvním čtvrtletí roku na 346 dolarech.
Miller dnes také uvedl, že vývoz plynu do Evropy v dubnu překoná některé zimní měsíce. "Evropské trhy překonávají všechny rekordy," uvedl šéf kolosu. Miller navíc předpokládá, že Gazprom letos zaznamená ještě další nevídaná čísla. Evropa přitom kryje dodávkami od Gazpromu zhruba čtvrtinu své spotřeby.
Poptávka po plynu v Evropě roste v souvislosti s hospodářským oživením. Gazpromu ale letos nahrává i jaderná krize v Japonsku, protože evropské ekonomiky začínají své plány v jaderné energetice brzdit a více uvažují o plynu. Podnik také pozoruje, že Evropa ustoupila od požadavků zlevnit dlouhodobé kontrakty, když plyn na spotovém trhu podražil, napsala agentura Reuters.