Dopravní podnik mění stanovy, politici nebudou v představenstvu

26.04.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 26. dubna (ČTK) - Radní hlavního města dnes změnili stanovy dopravního podniku. Politici budou nově sedět pouze v dozorčí radě podniku, představenstvo bude vyhrazeno pro management společnosti a odborníky. Představenstvo ale bude mít menší pravomoci. Po jednání rady, která má působnost valné hromady dopravního podniku, to novinářům řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Dozorčí rada Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) bude mít nově 15 členů, z toho pět míst bude vyhrazeno odborářům. Podle primátorského náměstka Karla Březiny (ČSSD), který dozorčí radu dosud vedl, bude mít ODS v dozorčí radě pět zástupců, ČSSD tři a dvě místa budou patřit opoziční TOP 09. Mezi novými členy budou například pražských radnic Milan Richter, David Vodrážka, Dalibor Mlejnský a Marek Ječmének, které doplní zastupitel Pavel Hurda (všichni ODS). Za sociální demokracii dnes rada zvolila do funkce ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka a náměstka primátora Antonína Weinerta, jeden člen za ČSSD bude teprve zvolen. TOP 09 chce mít v dozorčí radě Jiřího Nouzu a Jiřího Pařízka.

Dozorčí rada bude mít větší pravomoci než nyní. Bude jmenovat i odvolávat členy představenstva. Představenstvo podle nového modelu nebude moci například rozhodnout o zadlužení společnosti, aniž s tím budou souhlasit členové dozorčí rady. Členové dozorčí rady budou volit představenstvo, dozorčí radu zas bude volit valná hromada.

Současné vedení pražské radnice slibuje změny ve statutárních orgánech stoprocentně vlastněných společností už více než čtyři měsíce. Průtahy se změnami statutárních orgánů byly také jedním z důvodů roztržky v pražské koalici. Ta v pátek vyvrcholila zahájením smírčího řízení. Pokud se zástupci ODS a ČSSD do měsíce nedohodnou, je možné koaliční smlouvu vypovědět.

Stanovy DPP by se měly stát předlohou také pro ostatní stoprocentně vlastněné akciové společnosti. Praha je stoprocentním vlastníkem společností Dopravní podnik hlavního města Prahy, Kongresové centrum Praha, Obecní dům, Kolektory Praha a Pražská vodohospodářská společnost. Většinový vlastnický podíl má hlavní město mimo jiné ve společnostech TCP Vidoule, Úpravna vody Želivka a Pražské služby. Vedení Prahy bylo v minulosti kritizováno za to, že členové statutárních orgánů některých společností za to pobírají milionové odměny.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK