Index, který předpovídá spotřebitelskou důvěru pro květen, se snížil na 5,7 bodu z dubnových 5,9 bodu. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali snížení hodnoty indexu jen na 5,8 bodu.
"V současnosti máme několik tlumících faktorů: za prvé Japonsko a vše co se týká jaderné energie. Nepokoje na Blízkém východě a přirozeně obavy z inflace," uvedl generální ředitel GfK Klaus Wübbenhorst v rozhovoru pro agenturu Reuters. To jsou podle něj důvody snížení hodnoty indexu spotřebitelského klimatu proti předchozímu měsíci, základy však zůstávají dobré.
Spotřebitelská poptávka bude mít pro ekonomiku do budoucna zásadní význam, protože silné euro a slabší vývoz do eurozóny zvýší závislost ekonomiky na domácí spotřebě.
Ukazatel spotřebitelského klimatu naznačuje vývoj reálné soukromé spotřeby pro příští měsíc. Pokud je údaj nad nulou, znamená to, že soukromá spotřeba meziročně poroste.
Německá ekonomika loni stoupla o 3,6 procenta, nejrychlejším tempem od sjednocení země v roce 1990. Předloni se německý hrubý domácí produkt propadl o 4,7 procenta, což byl nejhorší výsledek od druhé světové války. Německo má největší ekonomiku v Evropě, na které je závislá řada českých firem.
irl jw