"Zaprvé je hodně ploch, kde je velká mezerovitost, kde ty porosty nejsou zapojeny," zdůvodnil očekávání nižší sklizně řepky Veleba. "Řepky byly slabé, mnoho z nich bylo proto na jaře zaoráno," doplnil. Konkrétní rozsah zaoraných ploch bude podle něj známý, až čísla zveřejní Český statistický úřad. Kvůli meziročnímu poklesu úrody řepky se její cena udrží v extrémní výši nad 10.000 korun za tunu, doplnil Veleba.
V odhadech letošní sklizně obilovin Veleba konkrétnější nebyl. "Já si myslím, že pokud se týká ozimů, je tam trend podobný jako u řepky," poznamenal jen. Rozhodující pro výši letošní sklizně obilí bude především množství srážek v následujících měsících. Teplotně nadprůměrný a slunečný duben byl však na déšť zatím skoupý.
"Pokud se týká jarních prací, ty jsou provedeny velmi kvalitně," dodal Veleba. Podle něj počasí zemědělcům letos na jaře přálo, díky tomu zahájili i dokončili polní práce o několik týdnů dříve než loni.
Zemědělci loni na podzim rozšířili plochu osetou ozimou řepkou meziročně o pět procent na rekordních 390.704 hektarů. Výměra polí osetých pro letošní sklizeň ozimými obilovinami naopak klesla o dvě procenta na 966.276 hektarů.
Loňská sklizeň obilí v Česku 6,88 milionu tun byla o 12,2 procenta nižší než v roce 2009. Téměř o desetinu méně než předloni sklidili zemědělci také olejnin, z nich nejdůležitější řepky pak 1,04 milionu tun, meziročně o sedm procent méně. Produkce brambor klesla o 11,5 procenta, naopak sklizeň cukrovky byla mírně vyšší než v roce 2009.