ÚS zrušil úsporné změny ve stavebním spoření, vyhověl tak ČSSD

27.04.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 27. dubna (ČTK) - Ústavní soud (ÚS) dnes kvůli zneužití stavu legislativní nouze zrušil úsporné změny ve stavebním spoření. Vyhověl tak návrhu ČSSD. Z nálezu vyplývá, že vláda může do budoucna snížit roční státní příspěvek, jak předpokládá sporná novela, musí ale změny prosadit normální parlamentní cestou. Avšak protiústavní je podle ÚS zvláštní padesátiprocentní daňová sazba z poskytnuté zálohy státní podpory za rok 2010. Sazbu proto soud zrušil s okamžitou platností. Zbytek novely soud ponechal v platnosti do konce letošního roku, a dal tak vládě šanci na nové schválení škrtů.

Podle Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) dnešní rozhodnutí vyjasnilo budoucnost a přispělo k průhlednosti systému stavebního spoření. Lidé tak získali větší jistotu, co mohou například v případě státní podpory očekávat. "Zrušení zdanění vítáme. Pro sektor stavebního spoření je určitě dobrou zprávou, že rozhodnutí existuje a všichni vědí, co mohou očekávat," uvedl tajemník asociace Jiří Šedivý.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) uvedl, že rozhodnutí soudu zvýší letos schodek státního rozpočtu zhruba o šest miliard korun. Pro dobu od roku 2012 se vláda podle ministra "zařídí podle nálezu", až jej důkladně prostuduje.

Nález Ústavního soudu ostře kritizoval prezident Václav Klaus, jenž se k tématu vyjádřil při své návštěvě Černé Hory. Ústavní soud se podle něj pohybuje mimo českou ústavu a vstoupil do "čisté politiky". Ústavní soud nebude podle své mluvčí Jany Pelcové výroky Klause komentovat, protože se nikdy nevyjadřuje k prohlášením politiků.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nález přivítal, Ústavní soud podle něj vyhověl dvěma ze tří výhrad sociálních demokratů ke změnám ve stavebním spoření. Vláda podle Sobotky prokázala svou nekompetentnost a postupovala protiústavním způsobem. "Vláda by se měla občanům za toto své chování jednoznačně omluvit," řekl Sobotka novinářům.

Změny ve stavebním spoření prosadila jako jedno z úsporných opatření vláda Petra Nečase (ODS). Terčem kritiky ČSSD byl obsah novely a její údajná nepřípustná zpětná účinnost, ale také způsob přijetí normy. Právě způsob přijetí zákona se stal hlavním důvodem, proč Ústavní soud většinu normy s odloženou platností zrušil. Sněmovna zákon přijala ve stavu legislativní nouze, ačkoliv k tomu nebyl důvod. Jako jediný důvod tehdy vládní většina označila nutnost schválit státní rozpočet.

"Není možné, aby jakákoliv parlamentní většina (...) měla od ÚS posvěcenu možnost přijímat jakékoliv zákony bez řádné procedury jenom tím, že využije stav legislativní nouze a prostou většinou si je odhlasuje," uvedl předseda ÚS Pavel Rychetský. Podle Rychetského jde o vymezení mantinelů do budoucna, aktuální politická situace Ústavní soud "ani moc nezajímá". Podobně soud rozhodl v případě balíčku sociálních škrtů.

Jak přesně nález ÚS dopadne na jednotlivé střadatele a celkovou situaci v oblasti stavebního spoření, není zatím zcela jasné. "Další vývoj bude záležet na další úpravě a jak bude reagovat parlament," uvedl analytik Fincentra Josef Rajdl. Rozhodnutí soudu ale podle něj určitě znamená, že státní podpora připsaná v roce 2011 nebude nižší.

Stavební spořitelny však již od státu obdržely v polovině dubna státní příspěvek zdaněný 50 procenty, který převedly na účty klientů. Ústavní soud ale státu přímo nenařídil, že má lidem zbytek zdaněné státní podpory za rok 2010 automaticky doplatit. Podle soudu se ale mohou klienti spořitelen domáhat vyplacení podpory v občanskoprávním řízení. Ministerstvo financí se ke svému dalšímu postupu nevyjádřilo.

Odkladem účinnosti většiny dnešního nálezu do konce roku dal ÚS vládě šanci prosadit alespoň část úsporných opatření znovu. Jde zejména o snížení státní podpory. Sporná novela snížila státní podporu stavebního spoření z dosavadních 15 procent na deset procent z uspořené částky, a to s účinností od 1. ledna 2011 u všech smluv bez ohledu na datum jejich uzavření. Podle ÚS nejde o protiústavní krok. Pro střadatele změny znamenají mimo jiné to, že získají státní příspěvek maximálně 2000 korun.

Dále norma zavedla zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory v roce 2010. Právě toto mimořádné zdanění je podle Ústavního soudu protiústavní. Proto soudci tuto část novely zrušili již nyní. Rychetský uvedl, že šlo ze strany vlády o "krycí manévr", kdy pod pojmem daň skryla zpětné snížení státní podpory pro minulý rok. V tomto případě prý jde o nepřípustnou retroaktivitu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK