Výsledek je v souladu s odhady analytiků a ostře kontrastuje s výsledkem hlavního rivala, pojišťovny China Life. Té ve čtvrtletí zisk naopak zhruba o 22 procent klesl. Podle analytiků má Ping An patrně lepší management a v rozkolísaném investičním prostředí asi i lepší vyhlídky.
Příjem z předepsaného pojistného ve čtvrtletí vzrostl skoro o polovinu, rychle se ale zvyšoval i příjem z aktivit mimo pojistný trh. Vyšší úrokové sazby pojišťovně pomohly zvýšit příjem z investic do dluhopisů.
Výhled na zbývající tři čtvrtletí ovlivňuje růst cen komodit i tlak na růst inflace. Domácí i globální makroekonomické podmínky, stejně jako finanční odvětví, tak budou muset nutně projít změnami," píše se ve zprávě pojišťovny pro akciovou burzu v Hongkongu.
Čínské pojišťovny, které většinu aktiv ukládají do nástrojů s pevným výnosem, v poslední době hodně těží z růstu úrokových sazeb. Ty se v Číně zvyšují od konce loňského roku a tamní centrální banka se s jejich pomocí snaží bojovat právě s růstem inflace. Vyšší sazby totiž přispívají k růstu výnosů z dluhopisů. Z investic na domácím akciovém trhu mají pojišťovny v letošním roce většinou ztráty.
Pojišťovna, v které má podíl i globální investiční banka HSBC, minulý týden oznámila záměr získat emisí nových akcií až 2,5 miliardy dolarů (asi 41 miliard Kč). Peníze chce využít na podporu své bankovní odnože Shenzhen Development Bank.