"Po dohodě s akcionáři ke dni 27. dubna 2011 končím svou misi v České rafinérské," řekl Souček listu bez dalších podrobností. Podle mluvčího Unipetrolu Bořka Konečného jsou personální změny v představenstvu a vedení společnosti v souladu s českou strategií konsolidace obchodních aktivit v rámci skupiny Unipetrol.
Switajewski přichází do firmy právě z Unipetrolu z pozice ředitele pro optimalizaci procesů, kam byl jmenován koncem loňského června.
Souček nastoupil do České rafinérské v roce 2002 jako investiční ředitel, o rok později byl jmenován generálním ředitelem. Předtím působil v Kaučuku Kralupy, patřil k zakladatelům Unipetrolu, kam nastoupil v roce 1995. Po pěti letech odcházel jako ředitel úseku rozvoje a člen představenstva. Dva roky řídil kolínskou společnost Koramo.
O tom, že Poláci chtějí do čela České rafinérské svého člověka, se spekulovalo už v lednu, před opakovanou valnou hromadou firmy, uvedly HN. První valná hromada se v prosinci neuskutečnila kvůli nedostatečnému počtu akcionářů. Nevyšel ani třetí pokus v březnu, protože se nedostavili zástupci Unipetrolu. Podle lidí z branže to ukazuje na dlouhodobé neshody mezi vlastníky rafinérií, uvedl list.
Česká rafinérská provozuje dvě největší rafinerie ropy v Česku, v Kralupech nad Vltavou a Litvínově. Většinovým vlastníkem firmy je s více než jednapadesátiprocentním podílem petrochemická skupina Unipetrol. Italská skupina Eni drží přes 32 procent akcií, zbývajících více než 16 procent má britsko-nizozemský Royal Dutch Shell. Média v nedávné době informovala o údajné snaze Eni prodat svůj podíl ruské společnosti Gazprom.