Připomněla rovněž dřívější studie, které prokázaly, že konec restrikcí by měl naopak přispět k ekonomického růstu. Podle komise se ukázalo, že pracovníci z osmi zemí z rozšíření EU v roce 2004 (EU-8; jde o ČR, Slovensko, Polsko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko a Maďarsko), vůči nimž byla opatření uplatňována, po postupném rušení překážek v jednotlivých zemích nijak nenarušily tamní pracovní trhy a nevedly k navýšení nezaměstnanosti.
Překážky pro Čechy a Slováky až do poslední chvíle, tedy do konce dubna, uplatňují ze starých států EU už jen Německo s Rakouskem.
Podle dnešního prohlášení komise čísla ukázala, že přesuny pracovníků z EU-8 byly jen velmi omezené. Zatímco v roce 2004 jejich počet dosahoval kolem jednoho milionu (0,3 procenta celkové populace), tak loni to bylo něco přes 2,3 milionu (0,6 procenta). To nicméně je, zdůraznila komise, výrazně méně, než množství lidí pocházejících ze zemí mimo EU, kterých v 15 starých zemích EU loni bylo kolem 19 milionů (téměř pět procent populace).
Lidé ze dvou nejnovějších členských států EU, Bulharska a Rumunska, zatím v některých státech stále mají omezený přístup na pracovní trh. Tyto restriktivní výjimky budou muset tyto země zrušit nejpozději na konci roku 2013.