Názor Evropské komise se dal do značné míry ale očekávat. Brusel totiž v minulosti, ač na základě jiné normy, Českou republiku kvůli pomazánkovému máslu zažaloval u evropské justice. Vadilo mu to, že v názvu výrobku je uveden výraz máslo, jenže to je v EU jasně definováno, avšak oblíbená česká pochutina této definici nevyhovuje.
Podle Březiny je to vůbec poprvé od vstupu ČR do EU v roce 2004, kdy EK českou žádost o zapsání na seznam zaručených specialit nechce uznat.
"Jednou to asi přijít muselo, jen je škoda, že tím odmítnutým výrobkem je zrovna pomazánkové máslo, všeobecně rozšířená alternativa ke klasickému máslu, na kterou jsou čeští spotřebitelé zvyklí," uvedl europoslanec, který se touto problematikou zabývá.
"Po odmítavém rozhodnutí Evropské komise máme nyní ještě možnost nechat o žádosti hlasovat členské státy s nadějí, že na svou stranu získáme alespoň 20 z nich. To je ale spíš v rovině teoretických úvah, v 99 procentech případů se totiž zástupci členských států řídí stanoviskem komise," dodal.
EU rozlišuje tři druhy registrací: chráněné zeměpisné označení (PGI), chráněné označení původu (PDO) a tradiční zaručenou specialitu (TSG). První dvě jmenované známky zaručují, že se výrobek částečně nebo zcela vyrábí v určité zeměpisné oblasti. Zaručené speciality jsou zase výrobky, které mohou prokázat tradiční způsob výroby a složení.
Celkem je na některém ze seznamů zhruba tisícovka různých výrobků. Z ČR jsou to více než dvě desítky. Jsou to třeba Pardubický perník, Mariánskolázeňské oplatky nebo Hořické trubičky.