Beneš je přesvědčen, že cena na burzách vzrostla víc, než je z ekonomického hlediska logické, a že se mírně sníží. "Zřejmě se nevrátí k úrovni okolo 50 eur za megawatthodinu, ale podle mého názoru ani nevzroste nad 60 eur," odhadl. Analytici vidí situaci na trhu s elektřinou podobně.
Impulzem ke zdražení bylo politicky motivované odstavení sedmi jaderných bloků v Německu a navýšení výroby v dražších uhelných a plynových elektrárnách.
ČEZ stihl asi čtvrtinu elektřiny, určené pro maloodběratele na příští rok nakoupit ještě před havárií v japonské Fukušimě. "Elektřinu na následující rok nakupujeme pro domácnosti kontinuálně - každý měsíc jednu dvanáctinu," řekl LN mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec. Naopak menší dodavatelé, kteří mají ve zvyku nakupovat elektřinu pro své zákazníky "na poslední chvíli", se mohou dostat do existenčních potíží.
Dceřiná firma ČEZ Prodej loni nakupovala elektřinu pro malé firmy a domácnosti v průměru za 48 eur za megawatthodinu. Aktuální cena na pražské energetické burze činí 56 eur. Nárůst by však měla redukovat jak posilují koruna, tak i regulovaná část ceny elektřiny.
Přesnější odhad vývoje cen se však nikdo neodvažuje tipovat. Stále zůstávají dvě neznámé - jak dlouho potrvá konflikt v Libyi a kolik elektráren padne za oběť protijadernému tažení německých politiků, píšou LN.
ČEZ je největší česká energetická firma. Společnost zaměstnává kolem 20.000 lidí, dalších asi 13.000 zaměstnanců má v zahraničí.