Americké akcie zakončily týden růstem, dolar dál klesá

29.04.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 29. dubna (ČTK) - Ceny amerických akcií se v závěru týdne zvyšovaly, a index technologického trhu Nasdaq tak posunul desetileté maximum. Trhu k růstu pomohly především solidní hospodářské výsledky mnoha klíčových firem, ačkoli ztráty akcií Microsoftu celkový růst brzdily. Na devizových trzích dál oslabuje dolar, který doplácí na poslední komentáře šéfa americké centrální banky (Fed).

Dow Jonesův index přidal 47,23 bodu a den uzavřel vyšší o 0,37 procenta na hodnotě 12.810,54 bodu. Má tak za sebou nejlepší měsíc od začátku roku. Širší index S&P 500 zpevnil o 0,23 procenta na 1363,61 bodu, zatímco index Nasdaq Composite zpevnil jen o 0,04 procenta na 2873,54 bodu.

"Za celým tím růstem, který teď vidíme, jsou výsledkové zprávy," podotkl hlavní analytik společnosti Solaris Asset Management Tim Ghriskey. "Zisky i tržby firem jsou mnohem vyšší, než naznačují ekonomická data. Proto také ten růst pokračuje," dodal.

K růstu Dow Jonesova indexu hodně pomohly akcie společnosti Caterpillar, které přidaly až tři procenta a dostaly se nad 116 dolarů. Firma v prvním čtvrtletí zvýšila tržby o více než 57 procent, zatímco zisk jí vzrostl asi pětinásobně. Navzdory tak vysokému růstu zisku podnik ještě zlepšil výhled na zbytek roku, což analytiky zcela překvapilo.

"Je to další známka toho, jak výroba vede ekonomiku," poznamenal hlavní analytik společnosti Longbow Securities Eli Lustgarten. "Caterpillar je podle našeho názoru teď správně oceněn. Jejich výsledky ale musely každého ohromit," dodal.

Za celý týden Dow Jones vzrostl o 2,4 procenta, index S&P 500 přidal dvě procenta a Nasdaq 1,9 procenta. Nasdaqu ale v závěru týdne uškodil výrazný propad akcií Microsoftu. Ty v jednu chvíli ztrácely až 4,5 procenta, což byl největší denní pokles od července 2009. Propad ceny způsobila zpráva o poklesu prodeje operačního systému Windows.

Za celý duben Dow Jonesův index přidal čtyři procenta, index S&P 500 2,8 procenta. Nasdaq v dubnu zpevnil o 3,3 procenta.

Na devizových trzích pokračoval v poklesu dolar, jehož index je nejníže za poslední tři roky. Americké měně hodně uškodil komentář šéfa Fedu Bena Bernankeho, který tento týden řekl, že Fed nechá základní úroky delší dobu na současném rekordním minimu. Tím klesá atraktivita dolaru, protože dolar nenabídne takové úrokové zhodnocení jako například euro.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru vůči koši šesti hlavních světových měn, klesl až na 72,834 bodu, kde byl naposledy v roce 2008. K euru dolar zůstal bez větších změn na 1,4816 USD, nicméně za duben klesl o 4,6 procenta. Vůči japonskému jenu dolar oslabil o 0,6 procenta na 81,07 JPY a za duben ztratil 2,5 procenta. Vůči švýcarskému franku klesl dokonce na nový rekord 0,8626 CHF.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK