V USA skončilo dalších pět menších bank, letos je jich už 39

30.04.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 30. dubna (ČTK) - Americké regulační úřady zavřely dalších pět menších bank, převážně na jihu země. Od začátku roku tak muselo ve Spojených státech ukončit činnost už 39 finančních ústavů, většinou s aktivy v řádu stovek milionů dolarů. Úřady předpokládají, že v letošním roce bude krachů bank méně než loni.

Dvě banky skončily v Georgii, dvě na Floridě a jedna v Michiganu. Největším finančním ústavem, který skončil, je The Park Avenue Bank z města Valdosta v Georgii. Celková aktiva činila 953,3 milionu dolarů (asi 15,5 miliardy Kč), výše vkladů 827,7 milionu dolarů.

Novým vlastníkem zkrachovalé banky se stal ústav Bank of the Ozarks z Little Rocku v Arkansasu. Stejná banka také převezme ústav First Choice Community Bank z Dallasu v Georgii, který končí. Ke konci loňského roku měl v aktivech 308,5 milionu dolarů (asi pět miliard Kč), objem vkladů pak činil 310 milionů dolarů.

Na Floridě končí také banka First National Bank z města Winter Park, a rovněž Cortez Community Bank z města Brooksville. Obě nyní převezme ústav Premier American Bank z Miami. First National měla aktiva v objemu asi 352 milionů dolarů, Cortez Community pouze 70,9 milionu dolarů.

Poslední bankou, která musela o víkendu skončit, je Community Central Bank z Mount Clemens v Michiganu. V aktivech měla 476,3 milionu dolarů, objem vkladů činil 385,4 milionu dolarů. Banku převzala konkurenční Talmer Bank & Trust z města Troy.

Loni v USA zkrachovalo 157 bank, jejichž souhrnná aktiva dosáhla asi 92 miliard dolarů (zhruba 1,5 bilionu Kč). O rok dříve skončilo sice jen 140 bank, jejich celková aktiva ovšem dosahovala 169,7 miliardy dolarů (zhruba 2,8 bilionu Kč).

Regulaci bank a případné odškodňování klientů má v USA na starosti Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Její předsedkyně Sheila Bairová už dříve řekla, že letos by mělo zkrachovat méně bank než loni. Většina bank, které po finanční krizi let 2007 až 2009 musí skončit, jsou menší ústavy. Velké banky se z krize zotavily rychleji.

FDIC před nedávnem uvedla, že budoucí krachy bank budou stát vládu méně, než předpokládala. Celkové náklady FDIC v letech 2010 až 2014 by se podle současných prognóz měly pohybovat kolem 45 miliard dolarů (asi 733 miliard Kč). Původně se počítalo s částkou asi 52 miliard dolarů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK