"Jsou zde určité důvody pro podání žaloby," řekl šéf podniku Johannes Teyssen, jehož cituje týdeník WirtschaftWoche. "Neumím si představit, jak chce někdo obhajovat daň z jaderného paliva, kdyby se životnost (jaderných elektráren) už neprodloužila," řekl Teyssen. E.ON vedle elektráren provozuje i rozvodné sítě a mimo jiné působí i v České republice.
Elektrárenské podniky se loni s vládou v Berlíně dohodly na prodloužení životnosti jaderných elektráren v průměru o 12 let. Za to však musí platit speciální daň z jaderného paliva, z které vláda vytváří fond na podporu investic do obnovitelných zdrojů. Teyssen řekl, že konečné rozhodnutí, zda podat žalobu, E.ON učiní do konce května.
Německo bezprostředně po havárii ve Fukušimě nařídilo nejstarší reaktory odstavit na dobu tří měsíců. Během tohoto období chtějí úřady tato jaderná zařízení důkladně prověřit a pak rozhodnout, zda je možné dál je bezpečně používat. Už v březnu se ale objevily informace, že natrvalo možná zůstane odstaveno sedm reaktorů.
Německá veřejnost se vůči jaderné energetice už dlouho staví podezíravě a její nepřátelství vůči tomuto zdroji energie v poslední době narůstá. V tradičně konzervativní spolkové zemi Bádensko-Württembersko voliči nedávno dosadili do vlády stranu Zelených, což je pro ni historický úspěch. Zelení se staví jednoznačně proti jaderné energetice a jejich triumf se okamžitě odrazil v růstu cen elektřiny na burze.
Až dosud se s vládou chtěla soudit jen společnost RWE, což je konkurent firmy E.ON. RWE je přesvědčena, že německý zákon o jaderné energetice vládu neopravňuje k tomu, aby nařídila odstavit po celé zemi aktivní zóny reaktorů. Jménem svých akcionářů proto žádá, aby byla záležitost vyjasněna po právní linii. E.ON ale tímto směrem jít nechce.
"Firma by neměla podávat žalobu, která by šla proti vůli většiny obyvatel," řekl Teyssen týdeníku. Taková žaloba se podle něj může táhnout hodně dlouho, takže firma nemusí pocítit žádný ekonomický přínos.