Analytici: Pokles dolaru ještě není u konce, zájem o zlato vydrží

01.05.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York/Praha 1. května (ČTK) - Přestože americký dolar v posledních měsících vytrvale klesá a jen od začátku roku vůči koši měn oslabil zhruba o osm procent, jeho pokles patrně ještě neskončil. Velká část analytiků si myslí, že dolar může spadnout na nové historické minimum, pokud Spojené státy nedostanou včas pod kontrolu dluhy a pokud se zvedne vlna inflace. V tom případě se ještě víc zvýší zájem o zlato.

"Žádné známky paniky zde zatím nejsou, situace se ale může velice rychle změnit," myslí si analytička Lena Komilevová z investiční společnosti Brown Brothers Harriman. Další oslabení dolaru by znamenalo ztrátu důvěry v americká aktiva a ztížilo by také financování vysokých deficitů, s nimiž Washington bojuje.

Pokud se pokles dolaru zrychlí, lze od hlavních obchodních partnerů Spojených států očekávat obranou reakci. Ta by spočívala v ochraně jejich trhu pomocí protekcionistických zásahů. Kvůli slabému dolaru se totiž řada zemí potýká s negativními dopady takzvané importované inflace, která těmto zemím snižuje konkurenční schopnost.

Vysoké zadlužení Spojených států je hlavní příčinou současného propadu kurzu. Situace došla tak daleko, že americkou vládu vyzývají k urychlenému řešení i šéfové velkých nadnárodních korporací. Pokud by se totiž proces oživení americké ekonomiky zastavil a Spojené státy by si neuměly poradit s vysokým deficitem, má před sebou dolar podle analytičky Komilevové hodně těžké časy.

"Levný dolar vyváží inflaci do zbytku světa, což vytváří problémy. Starosti mi dělá předpoklad růstu protekcionismu," upozornila Komilevová. Negativní dopady slabého dolaru pociťuje řada mladých tržních ekonomik v čele s Brazílií. Spekulanti totiž využívají slabého kurzu dolaru a nízkých úrokových sazeb v USA k tomu, aby si dolar vypůjčili, vzápětí prodali a výnos investovali do měn s vyšším úročením a výhledem na další růst jejího kurzu.

Téměř nulové úrokové sazby, které jsou v USA od konce roku 2008, jsou dalším vážným problémem. Jednak je to pozvánka pro spekulanty, aby dolar i nadále prodávali, jednak je to významný faktor k nákupu zlata. Vzhledem k tomu, že se jeho cena vyjadřuje v dolarech, oslabení dolaru prakticky vždy provází růst ceny zlata. Ta se nepřetržitě zvyšuje už deset let a jen za poslední tři roky se zdvojnásobila.

"Zlatu pomáhá k růstu vysoká likvidita, kterou vytváří Fed (americká centrální banky - pozn. ČTK). Její politika zůstává mimořádně uvolněná, což jde proti dolaru," řekl hlavní analytik Mark Luschini ze společnosti Janney Montgomery Scott. "Jsou zde obavy, že z inflace může být problém, i když teď to tak není. Až se to ale stane, pak bude těžké dostat džina zpět do láhve," dodal analytik, jehož citovala agentura Reuters.

Luschini tak poukázal na politiku Fedu nakupovat dluhopisy americké vlády s delší dobou splatnosti. Fed měsíčně nakupuje papíry za zhruba 75 miliard dolarů, což je součástí plánu odkoupit dluhopisy až za 600 miliard dolarů (asi 9,8 bilionu Kč). Aby ale mohl tyto papíry kupovat, musí nechat průběžně tisknout další dolary, čímž měnu znehodnocuje. Program má skončit na konci června a teprve potom se ukáže, jak je dolar schopen obstát i bez pomoci Fedu.

Dolar je vůči euru nejníže za poslední tři roky a pohybuje se kolem 1,48 USD. A to navzdory tomu, že eurozóna se potýká s vážnými problémy a stále hrozí státní bankrot Řecka. I když dolar může přechodně zpevnit, analytici v delším výhledu čekají jeho další pokles až na historické minimum 1,6 USD z konce roku 2008. V závislosti na vývoji dolaru by mohla korigovat i cena zlata, která by z nynějšího rekordu téměř 1570 dolarů (asi 25.578 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu) mohla klesnout až ke 1300 USD/oz. Její růst se ale podle analytiků obnoví, ale bude patrně jen pozvolný.

Horší vyhlídky má zřejmě stříbro. To sice v tempu růstu za zlatem dlouho zaostávalo a na nový rekord vystoupilo až v minulých dnech, jeho růst byl ale podle analytiků v posledních měsících příliš rychlý. Pokud se nepodaří stříbru překonat hranici 50 dolarů za troyskou unci, může cena spadnout až ke 30 dolarům. I zde ale o směru pohybu rozhodne hlavně dolar.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK