"Pro oživení evropské ekonomiky existuje celá řada rizik. Hospodářské výzvy potrvají ještě řadu let. Finanční krize má ke svému konci ještě hodně daleko a její dopady ještě několik let pocítíme," citoval Kinga internetový server EUobserver.
Místopředseda ESRB Andrea Enria, který je zároveň šéfem Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA), uvedl, že současná dluhová krize v eurozóně rozhodně nepředstavuje jediné nebezpečí. Nebezpečí pro celý systém podle něj leží především mimo regulované oblasti. Finanční produkty se totiž vyvíjejí tak rychle, že politici nemají sebemenší šanci jejich fungování legislativně upravit a investoři kapitál přemísťují právě do neregulovaných oblastí. Enria zákonodárce rovněž upozornil, že nový unijní úřad čelí problémům při sběru dat a někdy je obtížné dokázat jejich důvěryhodnost.
"V době, kdy ESRB bude dělat nepopulární kroky, budeme potřebovat vaší podporu. Budeme potřebovat pomoc parlamentu, aby zasáhl proti finančním institucím, které někdy mají obrovskou lobbistickou sílu," doplnil svého kolegu King. Podle něj jsou banky schopné získat kontrolu nad jakoukoliv připravovanou regulací.
Evropský výbor pro systémová rizika se podle vyjádření svých místopředsedů pomalu připravuje na zásah proti "stínovému bankovnímu sektoru". Ten zahrnuje investiční banky, hedgeové fondy a pojišťovací společnosti, které nejsou regulovány stejným způsobem jako normální banky. "Cokoliv, co se zabývá bankovnictvím, by se nemělo pohybovat ve stínu, protože to má co do činění se systémovými riziky," dodal King.
Podle šéfa Bank of England existují jen dvě cesty. Jedna z nich počítá s regulací veškerých činností, které představují systémové riziko, a druhá s jejich omezením. "To ale vyžaduje nějaký čas," uvedl.