Ke snížení odhadu růstu světové ekonomiky vedou Coface zejména nedávné události v Japonsku, na severu Afriky a na Blízkém východě. I přes tento pokles je ale prý světová ekonomika dál na vzestupu. "Po roce výrazného oživování jsme nyní po celém světě svědky rostoucího rizika v důsledku politických nepokojů a přírodních katastrof v prvním čtvrtletí letošního roku. Ekonomický propad má vliv i na rozvíjející se ekonomiky. Oživování sice pokračuje, ale pomalejším tempem," uvedl hlavní ekonom Coface Yves Zlotowski.
Pro Česko a český export jsou zprávy o vývoji světové ekonomiky stále důležitější. Globalizace dosahuje v ČR vysokého stupně a fakt, že téměř 90 procent vývozu směřuje do zemí EU, předurčuje závislost země na vývoji EU a zejména Německa, jako největšího obchodního partnera českých vývozců, upozornil country manažer Coface v ČR Martin Růžička.
Coface jako globální úvěrová pojišťovna zpracovává hodnocení rizik zemí na základě vývoje podniků v dané zemi, čímž se liší od jiných makroekonomických analýz. Ratingy zemí se netýkají státních dluhopisů. Vyjadřují průměrnou míru rizika, kdy by firmy v dané zemi nebyly schopné rámci běžných obchodních vztahů plnit své závazky.
Eurozóna byla podle Coface vážně zasažena dluhovou krizí některých členských zemí. Očekává se, že její ekonomika vzroste za letošní rok o 1,3 procenta v porovnání s 1,8 procenta v loňském roce. Přesto rating většiny evropských zemí s výjimkou Portugalska a Kypru, kterého se nepříznivě dotýká řecký dluh, ponechala nezměněný.
Coface očekává, že cena ropy zamíří prudce nahoru, hnána sociálně-politickým napětím v zemích vyvážejících ropu a rozsáhlou obnovou v Japonsku, které je třetím největším dovozcem ropy na světě. V letošním roce by tak podle ní mohla cena ropy Brent vzrůst proti roku 2010 až o 25 procent na 100 dolarů za barel.
Coface byla založena v roce 1946 a je dceřinou společností francouzské finanční instituce Natixis. Služeb Coface využívá přes 45 procent z 500 největších světových firem. V Česku společnost působí od roku 1991.