V Dukovanech je po simulované havárii bloku evakuováno 800 lidí

04.05.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Dukovany (Třebíčsko) 4. května (ČTK) - V Jaderné elektrárně Dukovany dnes energetici nacvičují zvládnutí těžké havárie jednoho ze čtyř bloků s velkým únikem radioaktivní vody. V areálu se evakuuje kolem 800 pracovníků. Na mimořádnou událost nejvyššího stupně ohrožení je upozornily sirény v 09:05. Během cvičení už hasiči prověřili možnosti pro obnovení dodávek chladicí vody do do poškozeného bloku.

Havarijní cvičení začalo kolem 05:00, podrobný scénář byl do posledních chvil utajen. Vyplynulo z něj, že v elektrárně havaroval atomový blok číslo dvě a z primárního okruhu začala do ochranné obálky unikat chladicí voda rychlostí 1000 metrů krychlových za hodinu. Chlazení reaktoru se hasičům podařilo obnovit napojením na dva velké rezervní zásobníky demineralizované vody, které se nacházejí mimo budovu. Každý z nich pojme 500 metrů krychlových.

"Hasiči demonstrovali, že umíme dostat vodu do bloku náhradním způsobem bez vnějších zdrojů," vysvětlil mluvčí elektrárny Petr Spilka. Dodal, že v krajním případě by hasiči dokázali vozit vodu pro chlazení i z řeky. "Protože chlazení je důležitější než to, že by voda z řeky tu technologii poničila," řekl.

Do krytů v elektrárně se odebraly dvě třetiny z 800 evakuovaných. Zbývající lidé se sešli na shromaždištích, odkud byli autobusem odváženi jako první. Kryty jsou lépe vybaveny, mají například filtrovanou ventilaci, zdůvodnil Spilka. Dnešní evakuace se netýká pracovníků, kteří řídí provoz elektrárny, protože i během cvičení běží naplno všechny čtyři dukovanské bloky.

Odpoledne bude trénovat sekce radiační ochrany. Odborníci budou odebírat vzorky půdy a měřit radiaci v okolí elektrárny.

Další velká prověrka bezpečnosti se v Dukovanech uskuteční už ve čtvrtek. Energetici vyzkouší připravenost atomových bloků na úplný výpadek dodávek proudu, takzvaný blackout, který by mohla způsobit vichřice. Obě cvičení byla podle Spilky dlouhodobě plánována a nesouvisejí s problémy japonské atomové elektrárny Fukušima, z níž unikla radiace po ničivé vlně cunami. Prověřované krizové situace jsou ale podobné.

Dukovanská elektrárna byla i loni největším domácím zdrojem elektřiny. Do sítě dodala 14,176 terawatthodin (TWh) proudu, zatímco mladší atomová elektrárna v Temelíně vyprodukovala 13,82 TWh. V Dukovanech pracuje přes 1000 lidí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK