Hlavní index Hang Seng burzy v Hongkongu odepsal 1,3 procenta na 23.324 bodů a je na zhruba pětitýdenním minimu. Za jeho poklesem je pokračující propad akcií firem, které se pohybují kolem komodit. Index Kospi burzy v Soulu oslabil o 0,9 procenta na 2181 bodů, naopak index TSEC v Tchaj-peji ztráty dokázal smazat a nakonec uzavřel se ziskem o 0,01 procenta nad 8947 bodů.
Než začaly kurzy akcií tento týden klesat, hlavní indexy měly od začátku roku zisk více než osm procent. K růstu hodně přispívaly dobré výsledky hospodaření předních amerických firem, ale i solidní růst v Asii a na dalších rozvíjejících se trzích. Příznivě pak investoři hodnotili i snahu americké centrální banky dodávat na trh likviditu.
"Trh v posledních týdnech znatelně vzrostl a investoři teď vybírají zisky," podotkl investiční analytik Bernard McAlinden ze společnosti NCB Stockbrokers. "Pokud jde o zbytek trhu, akcie jsou stále ještě v býčí fázi cyklu a zatím nic nenasvědčuje, že by to mělo skončit," dodal. Býčím trhem se označuje období vytrvalého růstu cen.
Dolů se po zahájení obchodování vydaly také evropské akcie, jejichž ztráty ale nebyly výrazné. Indexy navíc měly snahu počáteční ztráty umazat a vrátit se k růstu. Například index FTSE 100 burzy v Londýně kolem 11:00 ztrácel asi 0,3 procenta a pohyboval se v blízkosti 6064 bodů, i když ráno spadl až na 6025 bodů. Index DAX ve Frankfurtu ztráty smazal úplně a kolem 11:00 byl v zisku 0,4 procenta a na 7530 bodech.
Trh posuzoval také zprávu z úterního večera, podle které se Portugalsko dohodlo se zástupci Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu na objemu dříve přislíbené finanční pomoci. Lisabon ji bude po dobu tří let čerpat v objemu 78 miliard eur (asi 1,9 bilionu Kč). Některé zdroje tvrdí, že podmínky jsou staveny poměrně přísně a předběžné propočty ukazují, že portugalská ekonomika kvůli nim vykáže v letošním i příštím roce propad až o dvě procenta.
Na devizových trzích nejprve zpevnil dolar, který se tak odpoutal od zhruba tříletého minima vůči koši měn. Později se ale růst zastavil a měna začala znovu oslabovat. Vzhůru se vydalo naopak euro, za jehož růstem stál i vyšší zájem o nákup ze strany asijských centrálních bank. Euro teď podle analytiků zřejmě bude testovat úroveň 1,50 USD a není vyloučeno, že se kurz vyšplhá na historické minimum kolem 1,6 USD, kde byl v roce 2008, kdy eskalovala finanční krize.
Euro vystoupilo až na 1,4860 USD, zpráva o podmínkách čerpání úvěru pro Portugalsko ale příliš velký vliv neměla. Výstup na 1,5 USD je podle části analytiků na spadnutí, i když někteří investoři by prý mohli počkat až na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Od ní se sice změna úrokových sazeb teď nečeká, šéf banky Jean-Claude Trichet by ale mohl nastínit, jakým směrem se bude měnová politika ubírat.
Dolarový index oslabil o 0,2 procenta na 73 bodů, na začátku týdne přitom spadl až na 72,722 bodu a byl nejníže od poloviny roku 2008. K japonskému jenu dolar mírně zpevnil a dostal se na 81,02 JPY.