Ekonomika Spojených států pokračovala i v letošním třetím čtvrtletí v rychlém růstu - o překvapivých 5,5 procenta v ročním přepočtu, a to při mimořádně nízké inflaci 1,1 procenta. Přesto se však vynořují obavy, zda rostoucí poptávka po zboží a službách nevyhrotí počínající nedostatek pracovních sil, který by mohl tlačit na inflaci.
Nezaměstnanost byla ve sledovaném období mírně nad čtyřmi procenty, aniž se však mzdy a platy nějak nadměrně zvedly. Ještě před několika lety američtí ekonomové takřka obecně soudili, že klesne-li tento ukazatel pod šest procent, jsou inflační tlaky nevyhnutelné. Dynamika nejsilnější světové ekonomiky byla i nadále nesena zejména spotřebitelskými výdaji, které představují dvě tř
etiny hrubého domácího produktu USA. Jak včera napsal list International Herald Tribune, nynější úroveň prosperity nemá obdobu v dosavadní americké historii. Spotřebitelé vydali od července do září o 4,6 procenta více než v předchozím čtvrtletí.Protože se i v posledním čtvrtletí letošního roku očekává vysoký růst HDP, což potvrdily i říjnové statistiky, centrální banka (Fed) by měla "vyhlásit zvýšený poplach", řekl Richard Yamarone z výzkumného ústavu Argus. Dodal, že pokud bude pracovní trh v USA i nadál
e tak napjatý jako dosud a objeví se projevy inflace v některých kategoriích zboží, Fed bude zřejmě muset svolat mimořádné zasedání svého výboru pro otevřený trh, který by měl zvýšit úrokové sazby. Jak známo, Fed je v listopadu zvedl již potřetí v tomto roce.Podle listu Financial Times však centrální banka nesáhne ke zdražení dolaru ani na řádném lednovém zasedání svého výboru, v lednu, a to kvůli obavám z vlivu počítačového problému tisíciletí na americkou ekonomiku a finanční sféru. USA jsou totiž existenčně značně závislé na husté infrastruktuře informačních technologií.
Předností výsledků za třetí čtvrtletí je vedle růstu spotřebitelských výdajů i zlepšování americké výkonnosti v exportu. Vývoz se ve sledované době zvýšil o 11,7 procenta. Objem dovozu však vzrostl o 14,6 procenta a dále zatížil obchodní bilanci schodkem.
Již před časem varoval šéf centrální banky Alan Greenspan, že tato vnější nerovnováha může odradit zahraniční investory, jejichž kapitál plynoucí do USA dosud prakticky kompenzoval deficit běžného účtu. Ale příznivé předpovědi o vzestupné křivce růstu ekonomiky v Evropské unii a v Asii mohou zvýšit exportní vyhlídky USA.
Je ovšem těžké odhadnout, zda v USA i v příštím roce vydrží spotřebitelský boom, neboť se očekává snížení tempa růst
u HDP.Zdroj: HN z 26. 11. 1999