Komoditní gigant Glencore získá emisí akcií až 10 miliard dolarů

04.05.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ženeva 4. května (ČTK) - Švýcarský komoditní gigant Glencore International získá z nadcházející primární emise části svých akcií až deset miliard dolarů (163 miliard Kč) a hodnota firmy by měla dosáhnout až 61 miliard dolarů. Plyne to z dnešního kroku, jímž firma stanovila orientační cenové rozpětí. Emise Glencore se stane jednou z největších a nejočekávanějších za řadu let.

Největší světový obchodník s komoditami určil rozpětí ceny akcie pro prodej primárním investorům na 4,80-5,80 britské libry. Akcie poté vstoupí 24. května na londýnskou burzu LSE a hned od začátku se díky velikosti emise stanou součástí hlavního indexu FTSE 100. Od 25. května se pak akcie Glencore budou obchodovat v Hongkongu.

Glencore International nabízí po téměř čtyřiceti letech aktivit ve stínu soukromí své akcie veřejnosti, aby vytěžil co nejvíce z boomu světových cen komodit a silné poptávky po kovech a dalších surovinách v rychle rostoucích asijských ekonomikách. Peníze chce použít k financování nákupů dolů a zemědělské půdy a akvizicím firem. Analytici spekulují, že Glencore by mohl podat nabídku na převzetí britsko-švýcarského těžařského koncernu Xstrata, v němž už má 34,5 procenta akcií.

Generální ředitel Ivan Glasenberg ve firemním sdělení prohlásil, že vítá nové akcionáře "jako dlouhodobé partnery v našem růstu". Glencore přitom novým investorům zdůrazňuje, že nynější společníci, zhruba 500 vedoucích pracovníků společnosti, kteří se po emisi stanou multimilionáři, nebudou moci své podíly prodat dříve než za pět let.

Loni vzrostl čistý zisk firmy o 40 procent na 3,8 miliardy dolarů a její tržby dosáhly 145 miliard USD. Firma, která je považována za "tichého obra" stojícího za velkou částí světového obchodu se surovinami, sídlí ve švýcarském městečku Baar. Těží, pěstuje plodiny, kupuje, přepravuje a prodává celou řadu základních surovin od uhlí přes měď po obilí. Kontroluje i tři procenta obchodu s ropou, což je na tak roztříštěném trhu poměrně velký podíl.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK