Vláda schválila aktualizovaný konvergenční program

04.05.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 4. května (ČTK) - Vláda dnes schválila aktualizovanou verzi takzvaného konvergenčního programu, ve kterém potvrzuje snahu snížit deficit veřejných financí v roce 2014 na 1,9 procenta hrubého domácího produktu. ČTK informaci získala na internetových stránkách úřadu vlády.

Konvergenční program je základním dokumentem země pro přijetí eura a popisuje rozpočtovou strategii vlády a plánovaný vývoj veřejných financí v následujících letech. Předkládaná aktualizace je přitom poprvé zpracována podle loni schváleného harmonogramu, jehož cílem je podle EU prohloubit a posílit rozpočtový dohled a koordinaci rozpočtových a strukturálních politik v EU.

Plán na snižování deficitu veřejných financí stejný jako v konvergenčním programu již obsahují i střednědobé výdajové rámce, které vláda schválila 20. dubna. Ty počítají s úspornými opatřeními a odpovídají deficitu veřejných financí pro příští rok ve výši 3,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP), pro rok 2013 s deficitem 2,9 procenta HDP a pro rok 2014 s deficitem 1,9 procenta HDP. Pro letošek počítá MF s deficitem 4,2 procenta; loni činil 4,7 procenta hrubého domácího produktu.

Deficit veřejných financí, podle oficiální terminologie deficit vládních institucí nebo deficit vládního sektoru, se počítá z rozdílu příjmů a výdajů ministerstev a dalších státních úřadů, měst a obcí, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů (Pozemkový fond, Podpůrný a garanční lesnický a rolnický fond, Vinařský fond a další), Správy železniční dopravní cesty, transformační instituce Prisko, PPP Centra, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven, asociací a svazů zdravotních pojišťoven a Centra mezistátních úhrad.

Maastrichtská kritéria:

Inflace - odchylka od průměru tří členských zemí s nejnižší inflací maximálně 1,5 procenta

Veřejné finance - schodek veřejných financí maximálně tři procenta hrubého domácího produktu

Zadluženost - zadluženost země nesmí přesáhnout 60 procent HDP, i když je možné, aby stát s vyšší mírou zadluženosti přijal euro za předpokladu, že se jeho zadluženost trvale snižuje.

Měnový kurz - udržování kurzu měny ve stanoveném pásmu alespoň dva roky

Úrokové sazby - průměrná dlouhodobá nominální úroková sazba nesmí překročit o více než dva procentní body průměr úrokových sazeb tří členských zemí, které mají nejnižší inflaci

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK